Generaţie magnifică! România spulberă Germania în finală, 32-21, şi e noua campioană mondială la junioare!

Naţionala României de handbalfeminin sub 18 ani a cîştigatCampionatul Mondial din Macedonia, după ce a distrusGermania în finală, scor 32-21.

Nemţoaicele au fost cele care au deschis scorul, dar imediat fetele noastre au egalat, iar apoi au înscris pe bandă rulantă pînă la 7-1. Pauza meciului le-a oferit româncelor, pe lîngă gura de aer binemeritată, şi liniştea de care aveau nevoie pentru a pregăti partea a doua a jocului, „tricolorele” conducînd la opt goluri diferenţă, 15-7.Partea a doua a început tot cu un gol al handbalistelor din Germania, însă s-a încheiat cu ceea ce-şi dorea o generaţie şi o ţară întreagă, victoria României.Cea mai mare diferenţă de goluri a fost de 11 puncte, în repriza a doua, la scorul de 23-12.ele mai multe dintre fetele care au obţinut performanţa senzaţională de astăzi provin de la Centrul Naţional de Excelenţă de la Vîlcea: Alexandra Dindiligan, Alina Ilie, Sonia Vasiliu, Maria Roşca, Daniela Corban şi Lorena Ostase.Cea mai tînără handbalistă din lotul naţional este Bianca Maria Bazaliu, care a împlinit 17 ani pe 30 iulie şi a înscris 10 goluri în finala cîştigată astăzi.