Medalii pentru CS Dan Botezatu la europene

În perioada 04-06.04 a avut loc în Eger – Ungaria a IV-a ediţie a Campionatului European de Karate SKDUN şi totodată Cupa Europei pentru Kohai (începători până la nivel de centura albastră inclusiv). Clubul Sportiv Dan Botezatu a participat la această competiţie de anvergură cu 4 sportivi şi toţi s-au întors acasă cu medalii. În prima zi dedicată Kohai-lor, Gavrilă Sorin a obţinut aurul la kumite individual juniori -65kg, în semifinală câştigând cu un superb ura-mawashi la nivel jodan (tehnică de picior circulară dată cu talpa la nivelul capului). A doua zi a adus prima medalie la un campionat european pentru mezinul echipei, Robu-Lungu Darius, care a ajuns în semifinalele competiţiei, obţinând medalia de bronz la kumite individual copii -35kg. Seria medaliilor a fost continuată de Andreea Margaş, care a ajuns atât în finala de la kumite individual tineret -60 kg cât şi în finala de la kumite individual senioare open, obţinând doar medaliile de argint. „La senioare open, cea mai grea categorie la acest nivel de competiţie, Andreea şi-a luat practic revanşa pentru meciurile pierdute anul trecut la individual atât la europenele din Ungaria (unde a fost învinsă de o reprezentantă a Moldovei) cât şi la mondialele din Serbia (unde a fost învinsă de o reprezentantă din Bulgaria), ambele sportive câştigând categoria după ce au trecut de Andreea. Anul acesta antrenamentele susţinute la club şi-au spus cuvântul, Andy dovedindu-şi din nou valoarea, deşi a fost învinsă greu în finala open-ului cu 4-3 de o bulgăroaică” , a declarat antrenorul Ionuţ Căşeru.  Ultima zi a competiţiei a fost dedicată seniorilor şi meciurilor de la kumite pe echipe, Andreea trecând în palmares o medalie de aur la kumite echipe junioare (open), un argint la kumite echipe juniori mixt şi un bronz la kumite echipe senioare (open). Seria medaliilor a fost încheiată cu succes de antrenorul/sportiv Ionuţ Căşeru, care a ajuns până în sferturile competiţiei la kumite individual seniori -65kg, însă şi-a luat revanşa la kumite pe echipe seniori, unde a obţinut argintul european. Bilanţ: 2 aur, 4 argint şi 2 bronz, medalii care fac cinste urmaşilor lui Dan Botezatu. Clubul mulţumeşte pe această cale sponsorilor: Dan Lupu (Vicmod) şi Lucian Ursu (Santerm Construct), care au sprijinit deplasarea la acest campionat european.