„Extraterestrii” au devenit oameni: Barcelona – Chelsea 2-2!

Chelsea reuseste imposibilul in 10 oameni si o elimina pe Barcelona din semifinalele Champions League, dupa 2-2 pe Camp Nou. Prima repriza a stat sub semnul accidentarilor. Cahill paraseste terenul in minutul 10 dupa o intindere, iar Pique (26′) ii urmeaza exemplul dupa o ciocnire cu Valdes. Dar asta nu impiedica cele doua echipe sa isi faca jocul. Catalanii sunt nerabdatori sa deschida scorul si ii preseaza pe adversari in propria jumatate de teren, dar Chelsea se apara eroic cu noua jucatori. Chiar si asa Barcelona trece in trei randuri pe langa deschiderea scorului, dar Alexis, Messi si Iniesta nu gasesc spatiul portii.Soarta le surade gazdelor si Busquets (35′) sparge gheata dupa o faza excelenta lucrata de Dani Alves si Cuenca. Lucrurile se complica si mai mult pentru englezi, in momentul eliminarii lui Terry (37′) care il faulteaza pe Sanchez. Scorul nu-i multumeste pe catalani care majoreaza diferenta prin Iniesta dupa o pasa excelenta a lui Messi. Chelsea arata ca traieste si reduce din diferenta in ultimul minut al primei reprize prin Ramires care marcheaza cu bolta peste Valdes.Repriza secunda incepe cu Barca in atac, iar Iniesta rateaza o prima ocazie dupa o pasa foarte buna a lui Fabregas. Cesc este faulat in careu de Dragba si se dicteaza penalty, Messi insa trimite mingea in transversala. Alexis (54′) reia cu capul, insa mingea trece pe langa poarta. Chelsea da replica prin Ivanovic si Kalou, insa Valdes este la datorie.Barca ataca cu toate fortele, dar Chelsea rezita eroic chiar si in 10. Barca reuseste sa inscrie, in minutul 82, dar golul este anulat pentru ca pasa lui Messi il gaseste pe Alves in offside. Argentinianul nu se descurajeaza si la faza urmatoare trimite mingea in bara. Cum ocaziile se razbuna, cei care inscriu sunt englezii, prin Torres (90′) care scapa singur pe contraatac.

Barcelona – Chelsea: 2-2 (2-1)
Marcatori: 35′ Busquets, 44′ Iniesta – 45′ Ramires, 90′ Torres
Cartonase galbene: 50′ Iniesta, 71′ Messi – 32′ Mikel, 43′ Ramires, 59′ Cech, 72′ Lampard, 89′ Meireles
Cartonase rosii: 37′ Terry, FC BARCELONA: Valdes – Pique (26′ Alves), Puyol, Mascherano – Busquets – Fabregas (74′ Keita), Xavi, Iniesta – Messi, Alexis, Cuenca (67′ Tello). Antrenor: Josep Guardiola. CHELSEA: Cech – Ivanovic, Cahill (12′ Bosingwa), Terry, A. Cole – Ramires, Lampard, Mikel – Meireles, Drogba (80′ Tores), Mata (58′ Kalou). Antrenor: Domenico Di Matteo