Real Madrid, la un pas de calificare dupa un 3-0 cu Apoel Nicosia. Chelsea a castigat greu,1-0, cu Benfica Lisabona

Spaniolii de la Real Madrid au motive reale sa se bucure dupa ce i-au invins, in deplasare, pe cei de la Apoel Nicosia, cu scorul de 3-0, asigurandu-si astfel o sansa spre semifinalele Champions League. Real Madrid a dominat, practic, timp de 90 de minute jumatatea de teren a adversarilor care nu au avut nicio sansa sa inscrie. Chiar si pentru elevii lui Jose Mourinho nu a fost usor sa marcheze primul gol. Benzema a deschis scorul in minutul 74, apoi a mai inscris si in minutul 90, iar Kaka a introdus mingea in poarta lui Apoel Nicosia in minutul 82. Benzema a reusit si performanta uluitoare de a rata cu poarta goala, din doi metri. Chelsea a reusit sa smulga la limita, dupa multa munca, o victorie in meciul disputat in deplasare, pe terenul Benficai Lisabona, scor 1-0, in “sferturile” Champions League. Englezii s-au impus prin golul lui Kalou. In meciul de la Lisabona, Chelsea a trebuit sa traga din greu si sa reziste eroic. I-a fost de mare ajutor apararea bine pusa la punct si norocul din ultimul sfert de ora, cand englezii s-au impus dupa golul lui Kalou (75).