HCM Constanţa, victorie de senzaţie în Liga Campionilor

HCM Constanţa a obţinut prima sa victorie în actuala ediţie a Ligii Campionilor la handbal, 20-19 (9-12) cu RK Metalurg Skopje, joi seara, în Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” din Buzău, graţie unui gol marcat în ultima secundă de Alexandru Csepreghi. HCM a fost condusă timp de 56 de minute de Metalurg, care a avut şi avans de şase goluri în prima repriză (6-12, min. 25), dar a avut un finiş extraordinar şi Csepreghi a adus victoria in extremis, chiar dacă evolua în patru jucători de câmp în acel moment. Constănţenii au început slab partida, fiind conduşi cu 5-1 (13), 8-4 (18), 11-5 (23), la pauză diferenţa fiind de trei goluri, 9-12, după trei goluri consecutive ale campioanei României. HCM a jucat mult mai bine după pauză, mărturie fiind şi scorul reprizei secunde (11-7). Echipa noastră s-a apropiat la un singur gol de Metalurg în min. 44 (13-14), care a ratat două aruncări de la 7 metri (Mojsovski), dar HCM a irosit mai multe şanse de egalare. În cele din urmă, egalarea a venit în min. 58, 18-18, când a marcat Buricea. Tot extrema stânga a adus pe HCM în premieră în avantaj, după care Mojsoski a egalat din 7 metri, golul victoriei fiind reuşit de Csepreghi.  În clasamentul Grupei C, HSV Hamburg ocupă primul loc, cu 10 puncte (5 jocuri), urmată de Metalurg Skopje, 7 p, RK Cimos Koper, 6 p (5 j), Orlen Wisla Plock, 4 p (5 j), St. Petersburg HC, 3 p (5 j), HCM Constanţa, 2 p. HCM va juca următorul meci în deplasare cu liderul HSV Hamburg, pe 1 decembrie.