Handbal feminin: Liga Campionilor – Oltchim a debutat cu victorie în Germania

Echipa feminină de handbal Oltchim Rm. Vâlcea a învins formaţia germană Buxtehuder SV cu scorul de 24-20 (13-11), vineri seara, la Hamburg, în partida de debut în Grupa D a Ligii Campionilor. Chiar dacă s-a impus la patru goluri, Oltchim a obţinut o victorie chinuită, conturată în ultimele minute de joc, după o prestaţie modestă, cu multe greşeli. Vicecampioana Germaniei, debutantă în competiţie, a început mai bine întâlnirea şi a condus cu 1-0 ( min. 2), 2-1 (4) şi 4-2 (7), după care Oltchim a înscris de patru ori la rând, 4-6 (10). Buxtehuder a revenit, a egalat (6-6, min. 12, 8-8, min. 18), dar Oltchim a intrat la pauză în avantaj, 13-11, după ce a condus şi la trei goluri (8-11, min. 24). Partea secundă a fost şi mai echilibrată, şi chiar dacă în marea majoritate a timpului vâlcencele au fost în avantaj pe tabelă, Buxtehuder SV a reuşit să stea aproape şi chiar să conducă în min. 48, cu 18-17. Oltchim, care a ratat şi două aruncări de la 7 m (ambele prin Chirilă) s-a desprins în ultimele minute, graţie golurilor semnate de Özel şi Vizitiu (3). Buxtehuder nu a marcat în ultimele 7 minute de joc. Sâmbătă are loc celălalt meci al grupei, Dinamo Volgograd – Grupo Asfi Itxako Navarra. Oltchim va juca următoarea partidă la Rm. Vâlcea pe 9 octombrie, cu Dinamo Volgograd.