Rezultate inregistrate in play-off-ul Champions League

Dupa prima seara a play-off-ului UEFA Champions League cunoasteam deja trei echipe calificate in grupele competitiei supreme la nivel de cluburi de pe batranul continent. Hapoel Tel Aviv, FC Basel si Sporting Braga, Partizan si Werder au obtinut calificarea in grupe, doua dintre partide avand nevoie de extra-time. Werder a obtinut calificarea chiar daca a fost invinsa cu 3-2 in Italia (era 3-0 in minutul 90!), golul lui Pizarro din minutul 100, aducand fericirea in tabara germanilor. In celalalt meci ce a necesitat prelungiri, Partizan a obtinut calificarea dupa executarea loviturilor de departajare. Dupa executarea penalty-urilor, sarbii s-a impus cu 3-2  Miercuri seara s-au disputat restul meciurilor, asa ca acum se cunosc numele tuturor echipelor care au reusit sa acceada in grupele Champions League, via play-off. Astfel, Tottenham nu a avut nicio emotie in a obtine accesul in cea mai importanta competitie inter cluburi din lume, dupa ce a trecut lejer de Young Boys Berna, pe teren propriu, cu scorul de 4-0. Auxerre se califca de asemenea in Liga, francezii reusind sa intoarca scorul in mansa secunda chiar daca in tur pierdusera pe terenul celor de la Zenit. Zilina merge in grupe dupa o dubla victorie contra celor de la Sparta Praga, in timp ce in duelul „nordic” dintre Copenhaga si Rosenborg, danezii au avut castig de cauza. In derby-ul serii, Ajax s-a impus cu 2-1 pe Amsterdam Arena reusitele lui Luiz Suarez si Hamdaoui aducand calificarea olandezilor in defavoarea ucrainienilor de la Dinamo Kiev. Golul lui Shevchenko din penalty nu a mai putut schimba soarta calificarii.

Partidele disputate marti:

Hapoel Tel-Aviv – FC Salzburg 1-1 (in tur 3 – 2). Au marcat: Douglas (’42 – autogol) / Zahavi (’90).

Serif Tiraspol – FC Basel 0-3 (in tur 0 – 1) Au marcat: Streller (’74), Frei (’80), Frei (’87).

Anderlecht – Partizan Belgrad 2-2 / 2-3 dupa penalty-uri (in tur 2 – 2) Au marcat: Lukaku (’64), Gillet (’71) / Cleo (’15, ’53)

FC Sevilla – Sporting Braga 3-4 ( in tur 0 – 1). Au marcat: L. Fabiano (’60), Navas (’84), Kanoute (’90) / (‘Matheus (’31), Lima (’58, ’85. ’90).

Sampdoria Genoa – Werder Bremen 3-2 (in tur 1 – 3). Au marcat: Pazzini (‘8, ’13), Cassano (’82) / Rosenberg (’90), Pizarro (‘100).

Partidele disputate miercuri: Auxerre – Zenit Sankt Petersburg 2-0 (in tur 0 – 1)Hengbart (‘9), Jelen (’53);

FC Copenhaga – Rosenborg BK 1-0 (in tur 1 – 2 Ottesen (’33);

MSK Zilina – Sparta Praga 1-0 (in tur 2 – 0)

Ceesay (’18); Tottenham – Young Boys 4-0 (in tur 2 – 3)