Stiinta Bacau – Universitatea Jolidon Cluj 23 – 32 (9 – 18)

Cu o echipa închegată şi având ca obiectiv clasarea pe un loc ce asigură participarea în cupele europene, oaspetele au controlat ostilităţile de la un capăt la altul şi au făcut pe alocuri spectacol. Simona Vintilă, autoare a zece goluri, a fost motorul echipei din Cluj, fiind cea mai bună jucătoare de pe teren. Jolidon a început tare şi în minutul trei avea deja 3 -0. Ştiinţa încearcă să revină în joc însă portarăriţa Petroczi s-a aflat într-o zi de graţie închzând pur şi simplu poarta. Rând pe rând Bondar, Ivan sau Chiper s-au chinuit să îi dea gol însă aruncările la semiînălţime au fost pradă uşoară. „Atunci când ajungi singur cu portarul şi nu dai gol trebuie să te laşi” a izbucnit la final antrenoarea băcăuană.Muştruluite serios la pauză, „studentele” au ieşit mai determinate de la vestiare. „Trebuie să ştim să mai şi dăm, nu să cerem încontinuu. Publicul a fost extraordinat însă jocul nostru a lăsat de dorit”, a explicat Gabriela Manea la finalul jocului. S-a terminat 23-32 iar viitorul pentru Ştiinţa nu arată roz deloc. Degeaba antrenoarea se agită şi ţipă să îi fie respectate indicaţiile tehnice, dacă cele din teren nu pot. Primul semnal de alarmă trebuie tras deja pentru că Buzăul a bătut în această etapă Rapidul, iar Ştiinţa se află pe unul din cele două locuri retrogradabile! „Sincer la un meci cu o echipă precum Jolidon Cluj nu m-a interesat în mod special rezultatul, însă diferenţa de scor este prea mare. Nu mă aşteptam la aşa ceva. În a doua repriză am avut şansa să revenim dar trei mingi date aiurea ne-au costat scump”, a declarat Gabriela Manea.