Handbal feminin РLiga Campionilor: Oltchim ̨nvinge pe Viborg, ̨n deplasare

Oltchim Rm. Vâlcea a învins formaţia daneză Viborg HK, în deplasare, cu scorul de 31-29 (20-16), miercuri seara, în etapa a cincea a Grupei D din Liga Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a obţinut o victorie mai mult decât meritată în faţa uneia dintre favoritele la câştigarea trofeului, pe care a învins-o şi la Rm. Vâlcea, cu 33-30. La Viborg, Oltchim a condus tot meciul, egalitatea consemnându-se doar în prima secundă şi în minutul 53.

Oltchim a început excelent partida de la Viborg, diferenţa crescând constant pe tabela de marcaj. Echipa lui Tadici a condus cu 2-0, 3-2, 7-2 şi 11-4, şapte goluri fiind cel mai mare avantaj al campioanei noastre. După 18 de minute de joc, când scorul era 14-7 pentru Oltchim, s-a făcut simţită o lipsă de concentrare în rândul formaţiei noastre, iar danezele au punctat imediat, diferenţa ajungând la numai două goluri, 14-12, în minutul 22. Totuşi, Oltchim a rămas la cârma jocului, iar avantajul la pauză a fost de patru goluri, 20-16, după un gol de senzaţie al Steluţei Luca, de la circa 12-13 metri în ultima secundă.

ÃŽn partea secundă, Viborg revine în joc, marcând de trei ori consecutiv în primele patru minute, 19-20, iar meciul devine strâns ÅŸi chiar cu accente de dramatism. Apărările sunt cele care se remarcă, iar cele două formaÅ£ii au perioade de ”secetă” – Oltchim 5 minute, iar Viborg 7 minute, vâlcencele păstrând un avantaj de 2-3 goluri. Danezele reuÅŸesc să egaleze în minutul 53, 26-26, după mai multe minute de inferioritate pentru Oltchim. Tereza Pâslaru apără câteva mingi ÅŸi Oltchim trece din nou în avantaj, 28-26 (min. 56), echipa noastră obÅ£inând victoria, după ce au arătat mai mult sânge rece în momentele cheie.

Cu Ramona Maier în zi de graÅ£ie – 16 goluri, dintre care jumătate din aruncări de la 7 metri, Oltchim a câştigat Grupa D înaintea ultimei etape.

Antrenorul Gheorghe Tadici nu le-a avut la Viborg pe Luminiţa Dinu, Valeria Beşe, Ionela Gâlcă-Stanca, toate menajate, în vreme ce Valentina Ardean, Roxana Gatzel şi Iulia Puşcaşu sunt indisponibile.

La Viborg nu au putut evolua, din cauza accidentărilor, mai multe vedete. Pe lângă Cristina Vărzaru, indisponibilă de mai multă vreme, echipa daneză a fost lipsită de inter-ul german Grit Jurack, cu fractură la un deget, dar şi de portarul Louise Bager Due, accidentată la un picior. Louise Bager a fost operată şi va lipsi aproximativ două luni, astfel că Viborg a rămas doar cu un portar de valoare, Kathrine Lune Haraldsen, refăcută după ce a lipsit tot sezonul de toamnă. Alte absenţe au fost daneza Lene Thomsen, accidentată, şi muntenegreana Bojana Popovic, doar rezervă, cu temperatură ridicată.

În clasament, conduce Oltchim, cu 10 puncte (5 jocuri), urmată de Viborg, 5 p (5 j), Buducnost T-Mobile Podgorica (Muntenegru), 3 p (4 j), Ferencvaros Budapesta, 0 p (4 j).

Pe 6 ianuarie va avea loc partida dintre Ferencvaros ÅŸi Buducnost, în vreme ce meciurile din ultima rundă vor fi Buducnost – Oltchim (11 ianuarie) ÅŸi Viborg – Ferencvaros (13 ianuarie).

La Viborg au evoluat echipele:

Oltchim: Tereza Pâslaru, Talida Tolnai – portari, Roxana Cherăscu (1), Raluca Ivan, Narcisa LecuÅŸanu (1), SteluÅ£a Luca (2), Ramona Maier (16), Oana Manea (2), Adina MeiroÅŸu (2), Adriana Nechita-Olteanu (6), Adriana Gabriela Ţăcălie, Clara Vădineanu (1). Antrenor: Gheorghe Tadici.

Viborg: Katrine Lunde Haraldsen, Julie Gade Рportari, Gitte Aaen (2), Ida Bj̦rndalen (6), Christina Roslyng Christiansen (4), Maria Fisker (1), Olivera Jurisic, Lene Lund Nielsen (4), Kristine Lunde (1), Anja Althaus (3), Nora Reiche (3), Rikke Erhardsen Skov (5). Antrenor: Tomas Ryde.

Arbitri: Darko Repensek ÅŸi Janko Pozeznik (ambii Slovenia).