Liga Campionilor: Fenerbahce a obţinut un punct la Moscova

Primul meci din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, cel dintra ŢSKA Moscova şi Fenerbahce Istanbul, s-a încheiat nedecis, 2-2.

Rezultatul este unul favorabil echipei turce care are acum patru puncte după două jocuri extrem de dificile, cel de la Moscova, şi cel din prima etapă, de acasă, când a învins cu 1-0 campioana Italiei, Internazionale Milano.

Fener a deschis scorul încă din minutul 9 la Moscova, gol Alex care a plasat balonul peste Mandrykin după o degajare cu capul neinspirată a lui Alexey Berezuţki.

ŢSKA a răsturnat situaţia în numai câteva minute, în startul reprizei a doua, prin golurile marcate de sârbul Miloş Krasic şi brazilianul Vagner Love, ultimul dintr-un penalty obţinut tot de el în urma unui contact cu Edu Dracena, fundaşul lui Fenerbahce.

Turcii au revenit însă pe final şi au restabilit egalitatea în minutul 85 prin Deivid, cel care a făcut 2-2 cu un şut cu pământul şi a devenit al treilea brazilian care a punctat în meciul de la Moscova, după Alex şi Vagner Love.

Å¢SKA Moscova a început meciul în formula Mandrykin – V. BerezuÅ£ki, IgnaÅŸevich, A. BerezuÅ£ki – Krasic, Semberas, Rahimic, Zirkov – Dudu Cearense (Aldonin 90) – Vagner Love, Jo.

Fenerbahce a răspuns cu Volkan Demirel – Onder Turaci, Diego Lugano (Gokhan Gonul 77), Edu Dracena (Kazim Kazim 72), Roberto Carlos – Alex, Mehmet Aurelio, Deniz Baris (Cakmak 72), Vederson – Kezman, Deivid.

Au văzut cartonaşe galbene Krasic şi Zirkov, de la gazde, şi Edu Dracena şi Diego Lugano, de la oaspeţi.