Cupa UEFA: Panathinaikos Atena, prima echipă calificată în grupe

Echipa elenă Panathinaikos Atena este prima formaţie care a obţinut calificarea în grupele Cupei UEFA.

Grecii au eliminat în turul întâi pe slovacii de la Artmedia Bratislava cu o dublă victorie, 2-1 în deplasare, în tur, şi 3-0 acasă, în tur, scorul general fiind astfel de 5-1 pentru Panathinaikos.

În ciuda diferenţei categorice de scor din returul disputat marţi, grecii s-au impus acasă doar după ce adversarii au rămas în 10 oameni la 0-0, Burak fiind eliminat direct cu două minute înainte de pauză.

Ultimele minute ale primei reprize aveau să fie şi decisive, imediat după eliminarea lui Burak, Papadopoulos reuşind o dublă pentru Panathinaikos Atena.

Acelaşi Papadopoulos a marcat şi pentru 3-0 în minutul 74, rezultat care avea să fie în cele din urmă şi cel final.