Campionatul Italiei: gol pentru Mutu în prima etapă

Atacantul român Adrian Mutu a început cu gol noua ediţie a campionatului italian de fotbal, marcat în meciul câştigat de Fiorentina cu scorul de 3-1 în faţa lui Empoli, în etapa de debut din Serie A.

Mutu a fost titular la echipa viola şi a jucat 74 de minute, fiind schimbat apoi de Christian Vieri. Fiorentina a marcat primul gol în min. 56, prin Pazzini, Mutu l-a majorat în min. 63, iar Montolivo l-a ridicat la 3-0 în min. 70. Empoli a înscris golul de onoare în prelungiri (90+2), prin Luca Saudati.

Campioana Inter a debutat cu stângul, terminând la egalitate, 1-1, pe teren propriu, cu Udinese. Cristian Chivu a intrat în minutul 74 la Inter, în locul lui Dacourt.

Siena, cu Paul Codrea pe teren din minutul 74 (în locul cehului Lukas Jarolim) a fost învinsă cu 2-1, în faţa propriilor suporteri, de Sampdoria Genova. ROMPRES