Liga I: Ceahlăul a câştigat războiul Moldovei

Etapa a cincea a Ligii I la fotbal a început vineri seara cu victoria formaţiei Ceahlăul Piatra Neamţ, 1-0 cu Politehnica Iaşi.

Cu nume precum Hamza şi Golban în primul unsprezece, dar fără golgeterul Viorel Frunză, Ceahlăul a avut mari probleme să intre în meciul cu Poli Iaşi.

Mai mult, oaspeţii au dominat aproape copios prima repriză şi s-au apropiat periculos de poarta lui Cătălin Mulţescu, mai ales prin Silvăşan, dar în cele din urmă scorul pauzei a fost alb, 0-0.

Nemţenii au ieşit mai mult la joc în partea a doua şi au pus stăpânire pe situaţie, mai ales că oaspeţii rămăseseră fără cel mai periculos om al lor.

După ce Vranjkovici îşi încearcă norocul de mai multe ori din lovituri libere, iar Golban şi Doicaru ratează din apropiere, vine minutul 86 şi reluarea cu capul a aceluiaşi Golban pentru 1-0.

Poli şi-a forţat norocul pe final dar nu a mai reuşit să revină astfel că Ceahlăul a câştigat derbiul Moldovei cu 1-0 şi a urcat pe locul 10, egalând la puncte Politehnica Iaşi.

Ceahlăul – Poli IaÅŸi 1-0 (0-0).

Au marcat: Golban (85). CartonaÅŸe galbene: Hamza (55), Schumacher (67) – R. Ciobanu (81), BrăneÅ£ (83). CartonaÅŸe roÅŸii: .

Ceahlăul: Căt. MulÅ£escu – ViÅ£elaru, Nohai, Forminte, M. Iordache (Vranjkovici 52) – Schumacher, Hamza, Cebotaru (Roberto Ayza 76), RuÅŸmir (Doicaru 65) – Golban, Mircea Oprea. Antrenor: Viorel Hizo.

Poli IaÅŸi: BrăneÅ£ – Homei, OnuÅ£, R. Ciobanu, Cr. Munteanu – Buta, Mijin, Naidin, Sfârlea (Milea 86) – Silvăşan (Paruolo 31), Pălimaru (R. Miclea 78). Antrenor: IonuÅ£ Popa.