Fotbal: Campioana mondială umilită în Ungaria

Programul de meciuri amicale disputate miercuri a adus o sumedenie de rezultate surpriză dar marea bombă a produs-o echipa Ungariei, o formaţie care este în căutări de ani buni dar care a surclasat Italia, campioana mondială en-titre, cu 3-1.

Pe lângă victoria Ungariei din disputa cu Squadra Azzura, adusă de reuşitele lui Juhasz, Zoltan Gera şi Feczesin, la capitolul surprize am mai notat şi victoria Moldovei, 2-1 în Lituania, victoria, Ţării Galilor, 1-0 în Bulgaria, victoria Norvegiei, 2-1 cu Argentina, victoria Irlandei, 4-0 în Danemarca, egalul scos de Luxemburg, 0-0 cu Georgia, egalul scos de Macedonia, 0-0 cu Nigeria, şi victoria Elveţiei, 2-1 cu Olanda.

Rezultate meciuri amicale

Japonia – Camerun 2-0

Rusia – Polonia 2-2, Golanski a jucat o repriză la oaspeÅ£i, ruÅŸii au condus cu 2-0 la pauză

Ucraina – Uzbekistan 2-1

Brazilia – Algeria 2-0, goluri Maicon ÅŸi Ronaldinho în ultima jumătate de oră

Letonia – Moldova 1-2, oaspeÅ£ii au deschis scorul prin Viorel Frunză

Bulgaria – Å¢ara Galilor 0-1

Coasta de FildeÅŸ – Egipt 0-0

Lituania – Turkmenistan 2-1

Norvegia – Argentina 2-1, au marcat Carew, de două ori, respectiv Maxi Rodriguez

Austria – Cehia 1-1, au marcat Harnik, respectiv Koller

Bosnia HerÅ£egovina – CroaÅ£ia 3-5, au marcat Muslimovic, de trei ori, respectiv Srna ÅŸi Robert Kovac, de câte două ori, ÅŸi Eduardo da Silva

Grecia – Spania 2-3, au marcat Gekas ÅŸi Katsouranis, respectiv Marchena ÅŸi Silva, de două ori

Muntenegru – Slovenia 1-1, au marcat Vucinic, respectiv Dare Vrsic, jucătorul Politehnicii TimiÅŸoara

ElveÅ£ia – Olanda 2-1, au marcat Barnetta, de două ori, respectiv Dirk Kuyt

Suedia – SUA 1-0, a marcat Kim Kallstrom

Albania – Malta 3-0, au marcat Salihi, Berisha ÅŸi Klodian Duro

Ungaria – Italia 3-1, au marcat Juhasz, Zoltan Gera ÅŸi Feczesin, respectiv Di Natale

ScoÅ£ia – Africa de Sud 1-0, a marcat Boyd

Slovacia – FranÅ£a 0-1, a marcat Thierry Henry

Anglia – Germania 1-2, au marcat Frank Lampard, respectiv Kevin Kuranyi ÅŸi Christian Pander