Fotbal: Franţa şi Malta învinse

Selecţionatele de tineret ale Franţei şi Maltei, două dintre adversarele României pentru Euro 2009, au înregistrat marţi seara înfrângeri în jocurile de pregătire susţinute.

Franţa a pierdut cu 1-2 în Italia, goluri Quercia, respectiv Dessena şi Rossi, iar Malta a fost învinsă cu 3-0 de Portugalia, goluri Moreira, Coimbra şi Nuno Coelho, în timp ce o altă adversară a României, Ţara Galilor, s-a impus cu 4-3 în Suedia după ce gazdele conduceau cu 3-1 înainte de pauză, iar Bosnia Herţegovina, echipa care completează grupa României, va juca miercuri cu Croaţia.

În celelalte meciuri amicale de tineret disputate marţi, Serbia a învins Moldova cu 8-7 la penaltiuri, 1-1 în timpul regulamentar, goluri moldovenilor fiind marcat de Dan Pâsla, fost jucător la Rapid II Bucureşti, Slovenia a învins cu 2-1 Muntenegru, Bulgaria a surclasat cu 4-1 Grecia, Germania şi Irlanda au încheiat la egalitate, 2-2, Beck egalând pentru nemţi în minutul 85, Israel a învins Ucraina cu 6-5 la penaltiuri, 1-1 în timpul regulamentar, Irlanda de Nord a învins cu 2-1 Finlanda, după 0-1 în minutul 80, iar Scoţia a învins cu 1-0 Cehia.