Rapid a cistigat Supercupa la lovituri de departajare

Primul joc, primul trofeu pentru Cristiano Bergodi pe banca Rapidului: giulestenii au cistigat Supercupa dupa ce au invins pe Dinamo cu 6-5 la loviturile de departajare (dupa 120 de minute, scorul a fost egal 1-1).

Stadionul National din complexul „Lia Manoliu”

Dinamo: Lobont – Blay, Moti, Radu Stefan, Pulhac – Margaritescu (Ropotan 75), Fernandes (Adrian Cristea 73), Zicu – Bratu (’60 Chiacu), Niculescu, Danciulescu

Rapid: Coman – Sapunaru, Constantin, Maftei, Bozovici – Maldarasanu, Lazar, Grigorie (46 Romeo Stancu) – Cesinha (Burdujan 73), Mazilu, Buga (Emil Dica 93).
Fara gol in primele 90 de minute.

Rapidul a deschis scorul in minutul 109 prin Lucian Burdujan, insa Dinamo a salvat jocul prin Danciulescu – cu 5 minute inainte de epuizarea prelungirilor, atacantul a egalat si a trimis meciul la loteria loviturilor de departajare.

Nicio eroare in seria primelor 5 executii – ambele echipe au transformat. La a 6-a lovitura, Pulhac (Dinamo) a executat peste poarta. Rapidul a speculat momentul imediat prin Burdujan: giulesteanul transforma si ofera suporterilor Supercupa.