Preliminariile EURO 2008: Olanda РRom̢nia 0-0, rezultat foarte bun pentru tricolori

Naţionala de fotbal a României a reuşit un rezultat foarte bun, 0-0, în deplasare, cu Olanda, la Rotterdam, sâmbătă seara, în preliminariile EURO 2008. Rezultatul, mai mult decât meritat, măreşte şansele de calificare ale tricolorilor la un turneu final, după o pauză de 8 ani.

Echipa noastră are prima ocazie a meciului, în min. 3, când Contra execută o lovitură de pe partea dreaptă, iar Goian reia cu capul peste poartă. Două minute mai târziu (5), Mutu îl lansează excelent pe Marica, iar atacantul lui Şahtior Doneţk trage foarte bine, jos la colţ, dar Stekelenburg are o intervenţie foarte bună şi evită golul. În minutul 6, Mutu şutează foarte bine, din întoarcere, dar Stekelenburg e la post.

Olanda iese mai mult la atac şi Robben are o acţiune bună (9), dar simulează un fault în careu, cerând penalty, pe care Merk nu îl dă. Lobonţ are o intervenţie bună în min. 11, când respinge cornerul bine executat de Robben. În continuare, meciul este destul de echilibrat, dar Marica are o oportunitate bună, fiind angajat în careul olandez, dar şutul său trece pe lângă poartă (28).

Tensiunea meciului creşte în min. 35, când Goian primeşte o minge în figură şi cade la pământ, dar Robben refuză să trimită mingea în afara terenului şi trage la poartă, şut prins de Lobonţ, care degajează mingea. Jumătate din echipa noastră îl înconjoară pe Robben şi urmează o scurtă busculadă, în urma căreia Lobonţ este avertizat cu cartonaş galben de Markus Merk.

Până la pauză, Olanda mai are două ocazii, ambele semnate de van der Vaart (38, 45+1), cu şuturi de la distanţă, primul deviat de Lobonţ în corner, iar al doilea destul de aproape de buturile noastre.

O primă repriză destul de bună pentru formaÅ£ia noastră, care a avut ocazii mai mari ÅŸi mai multe, o posesie mai bună a mingii, dar au existat ÅŸi câteva ezitări, care au dat emoÅ£ii, pe fondul unui joc mai slab al ‘portocalei mecanice’.

La reluare, Olanda presează mai mult, iar tricolorii par să fi făcut pasul înapoi. Goian îl faultează pe Huntelaar, scăpat spre poartă, iar Van der Vaart (56) trimite din lovitură liberă, fără mari probleme pentru Lobonţ. Apoi, Babel are o incursiune periculoasă, încheiată cu centrare bună în careu, dar în cele din urmă respingem (61).

Batavii domină clar meciul, dar nu îşi creează ocazii foarte clare, apărarea noastră rezistând foarte bine. E drept că misiunea e uşurată de lipsa de inspiraţie a olandezilor.

Sneijder (89) trage de la distanţă, însă, pe centrul porţii lui Lobonţ.

În min. 90+1, echipa noastră recuperează balonul, Roşu îi pasează lui Mutu, iar Stekelenburg apără. Mutu trage din nou, dar mai slab, fără probleme pentru portarul gazdelor, care degajează greşit, Cociş trimiţând un lob periculos.

România a jucat foarte bine, a închis culoarele spre poarta lui Lobonţ, dar nici Olanda nu a fost echipa periculoasă pe care o ştiam.

Olanda РRom̢nia 0-0

Rotterdam, stadion ‘De Kuip-Feijenoord’: 50.000 spectatori (circa 4.000 români).

Arbitri: Markus Merk, la centru; Jan-Hendrik Salver, Mike Pickel, ambii arbitri asistenţi; Knut Kircher, arbitru de rezervă (toţi din Germania).

Delegat UEFA: Balasz Makray (Ungaria); observator UEFA: Guy Goethals (Belgia).

Cartonaşe galbene: Lobonţ (36), Goian (55), van der Vaart (64), Jaliens (68), Codrea (83).

Statistica oficială UEFA: şuturi: 8-9 (pe poartă: 5-5); faulturi: 14-18; ofsaiduri: 2-1; cornere: 7-3; posesia mingii: 50%+50%.

Au evoluat echipele:

Olanda (portocaliu complet): 1. Maarten Stekelenburg – 2. Kew Jaliens, 3. Joris Mathijsen, 4. Wilfred Bouma, 5. Giovanni van Bronckhorst (căpitan) – 6. Denny Landzaat (13. Urby Emanuelson, 80), 8. Wesley Sneijder, 10. Rafael van der Vaart (15. Clarence Seedorf, 86)- 11. Arjen Robben, 9. Klaas Jan Huntelaar, 7. Ryan Babel. Antrenor: Marco van Basten.

Rezerve neutilizate: 16. Henk Timmer – 12. Johnny Heitinga, 14. Demy de Zeeuw, 17. Dirk Kuyt, 18. Danny Koevermans.

România (alb cu insertii roÅŸii): 1. Bogdan LobonÅ£ – 2. Cosmin Contra, 4. Gabriel TamaÅŸ, 15. Dorin Goian, 3. Răzvan RaÅ£ (22. Åžtefan Radu, 78) – 19. Răzvan CociÅŸ, 6. Mirel Rădoi, 5. Paul Codrea (11. LaurenÅ£iu RoÅŸu, 88) – 8. Bănel Nicoliţă, 9. Ciprian Marica (21. Daniel Niculae, 64), 10. Adrian Mutu (căpitan). Antrenor: Victor PiÅ£urcă.

Rezerve neutilizate: 12. DănuÅ£ Coman – 14. Valentin Bădoi, 16. Sorin Paraschiv, 7. Ianis Zicu.

x

Tot sâmbătă, în Grupa G, au avut loc meciurile Luxemburg – Belarus 1-2 (Chris Sagramola 68, respectiv, Timofei Kalacev 24, Vitali Kutuzov 54) ÅŸi Albania – Slovenia 0-0. Miercuri 28 martie sunt programate întâlnirile Bulgaria – Albania, România – Luxemburg ÅŸi Slovenia – Olanda.