Cupei României-Timişoreana: Steaua, în semifinale, după o victorie la penalty-uri cu Oţelul

Steaua Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a învins Oţelul Galaţi, joi seara, la loviturile de departajare, cu scorul de 5-4, scorul fiind egal la finalul prelungirilor (3-3, 2-2 după 90 de minute).

Meciul a fost unul deosebit de spectaculos, cu foarte multe faze de poartă, multe goluri. Cyril Thereau a transformat penalty-ul decisiv, după ce portarul brazilian Andrey a apărat lovitură de departajare executată de ”oÅ£elarul” Ramses Gado.

Oţelul a jucat mai bine în prima repriză şi a deschis scorul, prin sud-coreeanul Kim Gil Sik (21). În continuare, meciul a fost deschis, disputat, cu ocazii la ambele porţi, iar Steaua a restabilit egalitate în repriza secundă, prin Nicoliţă (62), jucător care a scos şi penalty-ul (faultat de Semeghin) din care elevii lui Olăroiu au preluat conducerea, transformat de Boştină (78). Oţelul a reuşit să egaleze şi să trimită meciul în prelungiri, prin Daniel Stan (90+4), după ce Ovidiu Petre l-a ţinut în careu pe Labukas. În prelungiri, cei care au presat mai mult au fost gălăţenii, care au şi reuşit să marcheze, prin moldoveanul Boghiu, autorul unui şut de senzaţie (104). Steaua a replicat la scurt timp şi a egalat din nou prin Ovidiu Petre (108), iar meciul a ajuns la loviturile de departajare.

Portarul brazilian Andrey a jucat primul său meci oficial pentru Steaua şi a avut multe intervenţii bune, în ciuda golurilor primite. Premieră şi pentru coreeanul Kim, la prima reuşită oficială pentru echipa lui Grigoraş.

Alături de Steaua, în semifinale s-au calificat Rapid, Poli Timişoara şi Pandurii Tg Jiu.

Semifinalele, care sunt programate pe terenuri neutre, vor avea loc în zilele de 17 şi 18 aprilie.

Rezultate:

miercuri 28 februarie

PiteÅŸti

Pandurii Tg Jiu – FC NaÅ£ional 3-2 (0-1, 2-2)

Au marcat: Ilie Iordache (50 ÅŸi 74, ambele din lovituri de la 11 m), Daniel Orac (102), respectiv, Alin Ilin (35) ÅŸi Erik Lincar (86).

Poli TimiÅŸoara – Poli IaÅŸi 2-1 (1-0)

Au marcat: Gigel Bucur (38, 81), respectiv, Sebastian Sfârlea (90+3).

PloieÅŸti, stadion ”Astra”

Rapid BucureÅŸti – FC ArgeÅŸ PiteÅŸti 2-0 (0-0, 0-0)

Au marcat: Ianis Zicu (100), Ionel Ganea (106).

joi 1 martie

Constanţa

Steaua BucureÅŸti – OÅ£elul GalaÅ£i 3-3 (0-1, 2-2), după prelungiri; 5-4 la loviturile de departajare

Au marcat: Bănel Nicoliţă (62), Gabriel Boştină (78, penalty), Ovidiu Petre (108), respectiv, Kim Gil Sik (21), Daniel Stan (90+4, penalty), Gheorghe Boghiu (104).

Loviturile de departajare au fost executate în ordine: Daniel Stan 0-1 (gol), Gabriel Boştină 1-1 (gol), Gabriel Paraschiv 1-2 (gol), Bănel Nicoliţă 2-2 (gol), Ramses Gado 2-2 (apără Andrey), Gigel Coman 3-2 (gol), Gheorghe Boghiu 3-3 (gol), Valentin Badea 4-3 (gol), Janos Szekely 4-4 (gol), Cyril Thereau 5-4 (gol).