Cupa Germaniei: Aachen elimină pe Bayern Munchen, după o „dublă” a lui Reghecampf

Nou-promovata Alemannia Aachen a reuşit surpriza optimilor de finală ale Cupei Germaniei la fotbal, eliminând pe Bayern Munchen, campioana en titre şi deţinătoarea trofeului, cu scorul de 4-2, două dintre golurile învingătorilor fiind reuşite de românul Laurenţiu Reghecampf.
Alemannia a condus cu scorul de 3-0, prin reuşitele lui Reghecampf (11, 39) şi Ebbers (44), bavarezii au revenit prin Podolski (47) şi van Bommel (68). Aachen a închis conturile cu Bayern în ultimul minut, prin golul lui Schaludraff (90), jucător dorit de Felix Magath.
Reghecampf, fost jucător la Chindia Târgovişte, Steaua, Litex Loveci şi Energie Cottbus, are un sezon excelent, cu 4 goluri marcate în Bundesliga, în 16 meciuri (şi şase pase decisive), şi 3 goluri în Cupă (în 3 meciuri).
Duisburg, cu Iulian Filipescu şi Mihai Tararache titulari, a fost învinsă de Hannover cu 1-0.
S-au calificat în sferturile de finală: Hertha Berlin, Stuttgart, Eintracht Frankfurt, Nurnberg, Kickers Offenbach (D2), Wolfsburg, Hannover şi Alemannia Aachen.
Rezultate:

marţi:
VfL Osnabrück (D3) – Hertha Berlin (D1) 0 – 3
Au marcat: Fathi (32), Gimenez (41, 51).

VfL Bochum (D1) – VfB Stuttgart (D1) 1 – 4
Au marcat: Bechmann (85), respectiv, Gomez (34), Hitzlsperger (49, 58), Cacau (90).

Eintracht Frankfurt (D1) – FC Koln (D2) 3 – 1, după prelungiri
Au marcat: Meier (2), Takahara (95), Kyrgiakos (112), respectiv, Madsen (18).

Nurnberg (D1) – Unterhaching (D2) 0 – 0, după prelungiri; 2-1 la loviturile de departajare

miercuri:
Kickers Offenbach (D2) – Burghausen (D2) 2 – 1
Au marcat: Türker (46), Toppmöller (90+1), respectiv, Burkhardt (73).

Greuther Fürth (D2) – Wolfsburg (D1) 1 – 3
Au marcat: Reisinger (83), respectiv, Krzynowek (17), Klimowicz (56), Hoogendorp (90+4).

Hannover (D1) – Duisburg (D2) 1 – 0
A marcat: Balitsch (45).

Alemannia Aachen (D1) – Bayern Munchen (D1) 4 – 2
Au marcat: Reghecampf (11, 39), Ebbers (44), Schlaudraff (90), respectiv, Podolski (47), van Bommel (68).