Derbiul Olteniei s-a încheiat la egalitate după un final dramatic

În primul meci din etapa a 13-a a Ligii I la fotbal, Universitatea Craiova a pierdut primele puncte într-un meci oficial după patru victorii consecutive, încheind la egalitate, 2-2, acasă, cu Pandurii Târgu Jiu, informează AMOS News.

Din războiul declaraţiilor dintre patronii lui Universitatea Craiova, Adrian Mititelu, şi Pandurii Târgu Jiu, Marin Condescu, a rezultat un derby al Olteniei spectaculos, în special în prima parte a meciului.

Universitatea Craiova a deschis scorul în partida cu Pandurii Târgu Jiu prin australianul Bird în minutul 6, după o eroare a defensivei adverse. În minutul 17 Pandurii au egalat prin sârbul Vranjkovic care a înscris cu un şut bombă din lovitură liberă de la aproape 30 de metri.

Cele două formaţii au ratat şi alte ocazii, gazdele având posibilitatea să marcheze în minutul 11, şutul lui Costea din lovitură liberă a fost boxat de Guso, şi în minutul 41, când Alin Rus s-a complicat în propriul careu, iar Pandurii au avut şanse de gol în minutul 4, Vranjkovic şut aiurea din poziţie foarte bună, şi în minutul 30, când lobul lui Popete s-a dus peste.

După pauză, ocaziile au început să se rarifice, doar câte una mai importantă notându-se în dreptul fiecărei formaţii până spre final. Adrian Popescu, de la oaspeţi, a şutat slab dintr-o poziţie bună în minutul 55, după un corner, iar Dorin Stoica, fundaşul gazdelor, a executat bine o lovitură liberă, minutul 76, dar Guso a reuşit să boxeze.

Finalul a fost unul dramatic, nerecomandat cardiacilor. Gazdele au preluat conducerea în minutul 89, când aproape nimeni nu mai spera, portarul Bornescu transformând cu siguranţă un penalty la un henţ al lui Vancea.

Bucuria Universităţii a durat doar două minute căci în prelungirile partide, acelaşi Vranjkovici a prins un nou şut fantastic dintr-o lovitură liberă şi a restabilit egalitatea, încheind tabela la scorul de 2-2.

Primul egal al Universităţii după patru victorii consecutive a adus un mic scandal la final, ambele tabere acuzând maniera de arbitraj şi fazele fixe din final când fiecare formaţie a reuşit să înscrie.

Universitatea Craiova РPandurii T̢rgu Jiu 2-2 (1-1).
Stadion: „Parc”, Caracal. Spectatori: 4.000.

Au marcat: Baird (6′), Bornescu (89′ pen.)/ Vranjkovici (17′, 91′). CartonaÅŸe galbene: Săceanu (8′), Bornescu (90′)/ Popete (52′), A. Rus (92′). CartonaÅŸe roÅŸii:

Universitatea Craiova: Bornescu – Dănănae, Mitchell, D. Stoica, Velcovici – Săceanu, Dina (Bărboianu 73′), Rose (Gârlă 57′) – Baird, Fl. Costea (A. Ionescu 57′), L. Pârvu. Antrenor: Åžtefan Stoica.
Pandurii Târgu Jiu: Guso – Popete, A. Rus, Chibulcutean, Dragomir – Ad. Popescu, Vranjkovici, Vancea, Fl. Stângă – I. Iordache, Vintilescu (Bogoi 76′). Antrenor: Eugen Neagoe.