Steaua – U Craiova 3-0

Steaua s-a impus clar în faţa Universităţii Craiova cu 3-0 prin golurile înscrise de Paraschiv, Opriţa şi Dică. Gigi Becali a apreciat meciul un antrenament reuşit înaintea deplasării în Belgia, unde Steaua va întâlni miercuri Standard Liege în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.

Olăroiu şi-a permis să înceapă cu mai multe rezerve.

Campionilor le-au trebuit 30 de minute până să intre în joc, singurul lucru notabil petrecut în această perioadă fiind accidentarea lui Victoraş Iacob înlocuit cu Bănel Nicoliţă în minutul 20.

Căpitan în lipsa lui Mirel Rădoi, Sorin Paraschiv a deschis scorul în minutul 33, la primul şut pe poartă al Stelei. Roş-albaştrii a pus stăpânire pe joc şi Opriţa a majorat scorul în minutul 40 după o eroare a portarului Bornescu.

După pauză a ieşit la rampă Valentin Badea, care a fost aproape de a marca în minutul 51 după o frumoasă acţiune personală, tot el fiind faultat în suprafaţa de pedeapsă 3 minute mai târziu.

Penaltiul a fost executat fără emoţii de Nicolae Dică care a stabilit şi scorul final, 3-0 pentru Steaua.

Bănel Nicoliţă a reuşit faza meciului în minutul 79 după o cursă de 40 de metri încheiată cu ratarea lui Dică.