Știința Bacău s-a calificat în sferturile Cupei CEV

Știința Bacău s-a calificat în sferturile Cupei CEV, după ce a învins pe teren propriu echipa sârbă Spartak Subotica cu scorul de 3-0 (25-18, 25-18, 25-12). Meciul a fost câștigat clar de băcăuance, care nu le-au oferit adversarelor șansa să intre în joc sau să pună prea mari probleme. În primul set, Știința s-a aflat la conducere de la început până la sfârșit, câștigând cu scorul de 25-18. Cel de-al doilea set părea să fie ceva mai echilibrat, la cel de-al doilea time-out tehnic „studentele” având un singur punct avans, dar dorința de victorie și concentrarea maximă au făcut ca acestea să își adjudece și acest parțial tot cu scorul de 25-18.Stiinta Bacau volei feminin (3)

În ultimul set, echipa din Serbia a căzut psihic renunțând la luptă, iar gazdele au profitat de acest lucru și au câștigat setul în 20 de minute cu scorul de 25-12. În sferturile competiției, Știința Bacău va întâlni formația rusă Dinamo Krasnodar, meciurile urmând să aibă loc loc în luna ianuarie.

”A fost un meci bun al nostru și apreciez faptul că echipa noastră s-a mobilizat foarte bine. Le spuneam fetelor că vom avea un meci greu, fiindcă întâlneam o echipă bună, care nu avea nimic de pierdut. Mă bucur pentru faptul că anul 2016 ne va prinde în cupele europene, urmând ca echipa noastră să întâlnească deținătoarea trofeului, Dinamo Krasnodar”, a declarat antrenorul băcăuan Florin Grapă.

De notat și succesul acțiunii ”Hai să jucărim!”, spectatorii băcăuani și voleibalistele Științei aruncând în teren câteva sute de jucării, care vor fi dăruite copiilor din mai multe familii nevoiașe.

Știința Bacău: Sabina Moisa (2 puncte), Denisa Rogojinaru (10), Cristina Cazacu (9), Tatiana Lupu (11), Claudia Gavrilescu (5), Crina Bălțatu (9), Mihaela Albu – libero. Au mai jucat: Ioana Baciu și Lorena Ciocian. Antrenor: Florin Grapă.

Spartak Subotica: Emilija Antanasijevic (1 punct), Jelena Oluic (12), Aleksandra Cveticanin (7), Tanja Sredic (6), Ana Bogdanovic (4), Milana Rajlic (2), Aleksandra Jegdic  – libero. Au mai jucat: Katarina Jovic (2), Dragana Matic – libero. Antrenor: Slobodan Galesev.