Echipa Universității Vasile Alecsandri din Bacău, pe locul doi în CE Universitar de volei!

Echipa Universității „Vasile Alecsandri” din Bacău s-a clasat pe locul doi la prima ediție a Campionatului European Universitar de volei deschis echipelor feminine, competiție organizată în premieră la Camerino (Italia).

În finală studentele ori masterandele din Bacău au pierdut cu scorul de 2-3 în fața formației Universității Tambov (Rusia), pe care o învinsese, însă, în grupă, cu scorul de 3-1. ”Am avut meciul în mână după ce am câștigat cu 25-20 și 25-21, primele două seturi, mai ales prin jocul bun la blocaj. A survenit în cea de a trei parte a meciului o relaxare și am pierdut setul cu 21-25. Din păcate, în partea a patra a partidei s-au produs mai multe greșeli individuale de preluare din serviciu și de neatenție în atac, pe fondul unei reveniri în forță a rusoaicelor și setul s-a încheiat în favoarea lor cu 15-25. O revenire se părea că va fi în ultimul set, dar deși au luptat mult, jucătoarele mele nu au mai reușit să facă față finalului tensionat. Am regretul că am pierdut în fața unei formații pe care o învinsesem clar în grupă, dar până la urmă am ocupat un loc doi merituos în prima ediție a unei competiții de viitor la care au fost prezent nume importante din voleiul feminin european”, a declarat, telefonic, pentru AGERPRES, Florin Grapă, profesor la Universitatea din Bacău, antrenorul Științei Bacău.Potrivit acestuia, competiția a fost și ”un prilej de edificare, atât asupra evoluției unor titulare de la echipa Știința, ce și-a propus să rămână între fruntașele voleiului feminin românesc, dar și a potențialului unor tinere pe care aspiră la integrarea în lotul de performanță”.Băcăuancele învinseseră în semifinale cu scorul de 3-1 echipa Universității din orașul polonez Wroclaw, în sferturi trecuseră cu 3-0 Universitatea din Sankt-Gallen (Elveția), iar în prima fază a competiției obținuse victorii cu 3-1 atât în fața adversarei din finală, Universitatea Tambov (Rusia), dar și a formațiilor reprezentând Universitatea din Groningen (Olanda) și Universitatea Camerino, orașul gazdă al competiției.Universitatea „Vasile Alecsandri” le-a utilizat în cele patru jocuri pe Moisă, Baciu, Ciocian, Ciucu, Șipoș, Lungu, Gheorghiță, Pătrășcanu și Albu.