YEEES, MISS SIMONA HALEP! Performanţă istorică la Wimbledon: românca s-a calificat în semifinale!

Simona Halep a învins-o peSabine Lisicki în sferturile de finală de la Wimbledon, scor 6-4, 6-2, şi a devenit prima jucătoare română calificată în semifinale la turneul de Mare Şlem de la Londra.

Simona a început mai greu partida şi a fost condusă cu 3-0 şi 4-1 de puternicaSabine Lisicki. Însă al 5-lea game al partidei a fost ultimul cîştigat de finalista de anul trecut de la Wimbledon. Simona a cîştigat 5 gameuri consecutive şi a luat primul set cu 6-4! Setul secund a fost fără istoric, iar a treia jucătoare a lumii a obţinut trei breakuri şi a cîştigat setul cu 6-0. Simona Halep a devenit prima jucătoare din România care se califică în semifinale la Wimbledon. Pînă acum, doar Virginia Ruzici a mai ajuns în sferturi, în două rînduri.