Salvatorul Messi. Iranul a rezistat 90 de minute în faţa Argentinei, 0-1, dar a scăpat egalul în prelungiri

Argentina a fost ţinută în şah 90 de minute de Iran, însă a obţinut toate punctele graţie sclipirii lui Lionel Messi din prelungirile partidei.

Sud-americanii se aşteptau să cîştige la o diferenţă mare în faţa Iranului, însă au avut parte de o surpriză. După un meci plictisitor făcut cu Nigeria, 0-0, asiaticii s-au revanşat în faţa celui mai puternic adversar al grupei F.Chiar dacă au stat mai mult în apărare, aceştia au avut cîteva ocazii uriaşe de a înscrie, punîndu-l serios la încercare pe Sergio Romero. Argentinienii au obţinut însă toate punctele, după ce Lionel Messi a înscris în prelungiri cu o execuţie caracteristică.