Fotbal – CM 2014: Chile – Australia 3-1

Naționala Chile a învins Australia cu scorul de 3-1 (2-1), vineri (sâmbătă dimineața în România), pe Arena Pantanal din Cuiaba, în Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia.

Alexis Sanchez (12), Jorge Valdivia (14) și Jean Beausejour (90+1) au marcat golurile sud-americanilor, în timp ce golul de onoare al australienilor a fost semnat de Tim Cahill (35). Chilienii au luat jocul pe cont propriu după o scurtă perioadă de tatonare și la capătul primului sfert de oră aveau avantaj de două goluri. Alexis Sanchez, starul Barcelonei, a deschis scorul în minutul 12, cu un șut la colțul scurt, la capătul unei faze prelungite de atac, la care Aranguiz a avut o contribuție importantă: 1-0. Sud-americanii au recidivat peste două minute, când Sanchez l-a găsit excelent pe Valdivia în marginea careului australian, iar decarul chilian l-a executat pe Ryan cu un șut sub transversală: 2-0 (14). Echipa lui Sampaoli a mai forțat, însă nu a mai reușit lucruri deosebite. Australienii au reacționat și au ieșit tot mai mult la joc. În cele din urmă, ”Socceroos” a redus din handicap prin vârful Cahill, care a marcat cu capul de lângă fundașul Medel (35): 2-1. Un minut mai târziu, același Cahill a fost aproape de golul egalării, dar Bravo a respins cu piciorul. Formația de la Antipozi a fost mai vioaie în repriza secundă și a forțat egalarea, dar Bravo s-a opus în două rânduri lui Bresciano (55). Chilienii au răspuns imediat și Wilkinson a salvat de pe linia porții în min. 61, la mingea trimisă de Vargas pe lângă portar. Sud-americanii au făcut un pas înapoi cu trecerea timpului, în timp ce australienii s-au zbătut în van să reușească golul unei egalări care nu a mai venit. Chile a închis conturile în minutul 90+1, când rezerva Jean Beausejour a marcat cu un șut la colțul lung, după ratarea lui Pinilla în primă instanță: 3-1. Miercuri 18 iunie vor avea loc următoarele partide din Grupa B, Australia — Olanda (19,00, la Porto Alegre, și Spania — Chile (22,00), la Rio de Janeiro.

Chile — Australia 3-1 (2-1)
Au marcat: Alexis Sanchez (12), Jorge Valdivia (14), Jean Beausejour