Pompierul Sorin Tasca, medalie de aur la lupte libere la Jocurile Mondiale ale politistilor si pompierilor

Pompierii băcăuani au participat şi la competiţii individuale, la nivel internaţional, la care au obţinut rezultate deosebite. Plt.maj. Sorin Taşcă a participat la trei ediţii ale „Jocurilor Mondiale ale Poliţiştilor şi Pompierilor”, competiţie grandioasă cu 56 de sporturi şi aproximativ 10.000 de competitori, din peste 70 de ţări. În 2010, la Daegu, în Coreea de Sud, a câştigat două medalii de argint la lupte libere şi lupte greco-romane, în 2011, la New York, în Statele Unite ale Americii a cucerit medalia de aur în concursul de lupte greco-romane şi pe cea de argint în cel de lupte libere, iar în 2013, la Belfast, în Irlanda de Nord, a cucerit medalia de aur în concursul de lupte greco-romane, în cadrul categoriei de 84 kilograme. Participând la Jocurile Mondiale ale Pompierilor și Polițiștilor, la Belfast (Irlanda de Nord), băcăuanul Sorin Tașcă a cucerit medalia de aur în concursul de lupte greco-romane, în cadrul cat. 84 kg.  Acum este antrenor la SCM Bacău (are grupe la Sala Letea, iar o parte dintre elevii săi sunt campioni sau medaliați la Naționale) și cadru militar al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bacău, fara sa abandoneze insa activitatea sportivă, dovadă fiind participarea de la Belfast, încununată cu aur, și cea de la Naționalele de Senior, unde a fost oprit de de arbitri din drumul spre medalie. “Sunt antrenor, dar la rândul meu am un antrenor, pe Ion Șarban, căruia îi mulțumesc pentru sprijinul pe care mi l-a acordat, nu doar acum, ci dintotdeauna. La fel, le mulțumesc mult și colegilor și superiorilor mei de la ISU. Ca de fiecare dată, fie că am concurat în America sau Asia, mi-a fost dor de Bacău, de Grupul de Pompieri și de Sala Letea”, a declarat plt. mj. Sorin Tașcă. Sorin Tasca a inceput sa practice acest sport  de la 14 ani, la Letea Bacau, a continuat la Pitesti si Dinamo Bucuresti, pentru ca acum sa activeze in cadrul clubului CSM Bacau. Are 37 de ani, este incadrat la pompieri din 2006, este casatorit si are doi copii. La Belfast, a disputat finala cu un sportiv din SUA, pe care l-a depasit clar, 1 -0 in prima repriza, si 3-0 in cea de a doua.