Vis spulberat » CFR a cîştigat pe Old Trafford şi a fost timp de 78 de minute în optimile Ligii!

CFR Cluj a bătut-o pe Manchester United la ea acasă cu 1-0, insuficient însă pentru o calificare în optimi. Ardelenii au de ce să îşi reproşeze înfrîngerea de pe teren propriu cu Galatasaray, 1-3. Hattrick-ul lui Burak Yilmaz avea să fie decisiv în vederea ierarhiei finale a grupei, victoria turcilor fiind rezultatul de departajare. Rooney şi Chicharito îşi pun mîinile în cap cînd îl văd pe portughez parînd orice tentativă de a deschide scorul.Bastos putea deschide scorul încă din minutul 8, după o greşeală făcută de Smalling, dar şutul său a fost blocat de De Gea. Felgueiras a făcut din nou un meci pentru CFR Cluj în Champions League. L-a driblat pe Welbeck şi l-a blocat pe Cleverley, care scăpase singur spre poartă (26). De la Braga venea prima veste, Galatasaray era condusă.După pauză avea să pice şi lovitura pe Old Trafford. În minutul 57, Luis Alberto îşi ia inima în dinţi şi trimite o torpilă de la 30 de metri! Mingea trece de De Gea, mîngîie bara şi se opreşte liniştită în plasă. 1-0 pentru CFR şi visul e aproape! Restul meciului a fost mai mult un joc de aşteptare. United s-a jucat cu ocaziile, în timp ce campioana era mai concentrată pe meciul din Portugalia.Galatasaray a revenit însă în partea a doua, iar în minutul 78 a întors rezultatul. Un 2-1 pentru turci, care a anulat succesul CFR-ului. 10 puncte, record pentru România, nu au fost de ajuns pentru optimi, dar drumul va continua în „şaisprezecimile” Europa League. Primul obstacol este tragerea la sorţi, care va avea loc pe 20 decembrie, unde CFR Cluj va fi cap de serie.