„Câinii” nu mai suferă: Dinamo – Rapid 2-1! Bălgrădean şi Alexe au fost eroii roş-albilor

Cu Rada scos de la naftalină, Rapid a oferit un spectacol gustat de toţi, mai puţin de propriii suporteri. Deşi a condus cu 1-0, echipa lui Copos s-a otrăvit singură. Teixeira, Bozovici, Glauber şi Grigore au pierdut mingi ca în curtea şcolii până când Alexe a reuşit să egaleze, în minutul 45. Cine a făcut asta? Reghecampf? Misteriosul preparator fizic neamţ de la Steaua? Cine a devalorizat derby-ulDinamo – Rapid? Copos, Badea, acţionarii, CA-urile? Sau poate Borcea atunci când şi-a luat pantofii roşii, cămăşile cu buline sau cu inimioare şi a plecat la Miami? Cum a ajuns un astfel de meci să se joace la jumătatea clasamentului, locul 7 contra locul 8, la trei zile după ce au pierdut amândouă acasă cu Bistriţa şi Braşov? Să fie de vină scandările obscene din tribune sau atitudinea indiferentă a unor jucători, mercenari neplătiţi cu lunile de finanţatorii cluburilor lor? Întrebările se înmulţesc atunci cînd apar nuanţele. Aseară, Teixeira a fost cel mai bun rapidist de pe teren în primele 43 de minute. A plutit prin apărarea lui Dinamo în minutul 30 şi i-a pasat telepatic lui Pancu pentru 1-0, a încetinit şi a accelerat jocul aşa cum a vrut. Din minutul 43, Teixeira a intrat însă într-o stare hipnotică. A pierdut inexplicabil mingea, la fel cum au făcut-o şi Gauber şi Bozovici şi Grigore. Timp de 120 de secunde, rapidiştii au alergat cu cuţitul în mână pentru a-l oferi dinamoviştilor, rugându-i să-l înfigă fără milă. Baloane succesive făcute cadou adversarilor, marcaj larg şi o respingere hilară în faţă a lui Pecanha l-au adus pe Alexe singur cu poarta goală şi aşa a fost 1-1 la pauză.

Cadou după cadou pentru „câini”
Golul primit cadou l-a transformat pe Bonetti dintr-un antrenor zgribulit, trădat de sistemul 4-3-3 pregătit special pentru derby, într-unul inspirat! Cu liniştea scorului, Dinamo s-a aşezat mai sigură pe ea în partea a doua şi a aşteptat noi atenţii din partea rivalilor. Iar acestea n-au întârziat să apară. În minutul 60, un fault stupid făcut la marginea careului s-a transformat într-un calvar pentru Rapid. Implantat de Rada fundaş dreapta, Voicu a ieşit din zid la execuţia lui Curtean, a văzut galben, iar Balaj a cerut repetarea loviturii. La repetare, Grigorie l-a imitat pe Voicu, a făcut henţ şi Alexe a acceptat din nou cadoul: 2-1 din penalty! Chiar dacă Pancu s-a agitat pe final, derby-ul era decis. Cu un talent nebănuit, băieţii lui Rada au reuşit să-l facă pe Bonetti să pară un „grande allenatore”.