„Furia Roja” în semifinale! Spania – Franţa 2-0! Xabi Alonso, decisiv în victoria care aruncă în aer peninsula Iberică

Prima semifinală de la EURO aduce faţă în faţă cele două ţări din peninsula Iberică: Portugalia şi Spania.După ce Ronaldo a fost instrumental în victoria lusitanilor cu Cehia, marcând unicul gol al partidei, a venit rândul unui alt jucător al Realului să-şi ducă naţionala mai departe: Xabi Alonso. Aşezată în teren după modelul Barcelonei, fără niciun vârf autentic, Spania a atacat din primul minut, Franţa cedând parcă centrul terenului şi optând pentru o aglomerare în faţa careului lui Lloris. Golul avea să vină din bandă, acolo unde Jordi Alba a trecut nestigherit de Debuchy şi i-a centrat perfect unui Xabi Alonso, propulsat în poziţia de atacant, după ce M’Vila l-a scăpat din marcaj la 40 de metri de poarta lui Iker Casillas. Tot „defensivul” Alonso a marcat şi al doilea gol al meciului, din penalty, în minutul 90, chiar la meciul 100 în tricoul Spaniei.Degeaba a termnat cu 3 atacanţi în teren, trupa lui Blanc a rămas în istoria EURO ca adoptând tactica „Parc le Bus” chiar împotiva unor spanioli care au principală calitate tehnica de a deschide şi cele mai baricadate apărări.