SC Vaslui – Rapid 0-1. Bucureștenii au prima șansă să joace finala Cupei Romaniei

Rapid Bucureşti pare a fi depășit criza în care se afla. Formația giuleșteană a învins cu 1-0, pe terenul lui FC Vaslui, în prima manşă a semifinalelor Cupei României-Timişoreana la fotbal. Unicul gol a fost înscris de Ovidiu Herea, în minutul 71, din penalty. Pe finalul primei reprize, Rapid a irosit două mari ocazii de gol: Grigorie a greșit ținta singur cu portarul Borjan (min. 43), iar Surdu n-a putut trimite mingea în poartă la centrarea lui Rui Duarte (min. 45) – a trimis pe lângă poarta goală.Cu toate că după pauză SC Vaslui a fost mai insistentă, tot bucureștenii au fost pe punctul de a marca, şutul lui Deac ocolind de puţin ţinta (min. 67). În minutul 71, Grigorie a fost faultat în careu de portarul Borjan, iar Herea a transformat penalty-ul acordat. Vasluienii au irosit pe final două importante situații de gol prin Gheorghiu, care a trimis slab cu capul (min. 85) și Adailton (min. 90+1), care n-a nimerit nici el ținta din lovitură liberă de la circa 22 m. Meciul retur este programat la București, în 11 aprilie.