Handbal feminin: România – Japonia 28-28, la CM din Brazilia

Naţionala feminină de handbal a României a înregistrat marţi un rezultat ruşinos de egalitate, 28-28 (13-12), cu modesta formaţie a Japoniei, la Sao Paulo, în Grupa C a Campionatului Mondial din Brazilia.

România, calificată în optimile de finală ale competiţiei, a făcut din nou un joc foarte slab şi a facilitat producerea uneia dintre surprizele competiţiei, cu selecţionata niponă, considerată cea mai slabă din grupă, care pierduse categoric meciurile cu Franţa (22-41) şi Brazilia (24-32). În prima repriză, România a reuşit să condusă în două rânduri la două goluri, cu 8-6 (min. 15) şi 9-7 (17), iar la pauză avansul era minim, 13-12 (30). În partea secundă, tricolorele s-au desprins, marcând de patru ori la 14-14 şi ratând o aruncare de la 7 metri, astfel că scorul a ajuns la 18-14. România şi-a mărit avantajul chiar la şase goluri, 24-18 (50), când a reuşit şi primul său gol pe contraatac. Numeroasele greşeli tehnice, lipsa de prospeţime şi faptul că în ultimele zece minute echipa a jucat mai mereu în inferioritate numerică, a făcut ca în final să încaseze trei goluri la rând, de la 28-25 (59), la 28-28, ultimul gol fiind primit în ultima secundă, când echipa juca în patru contra şase jucătoare de câmp. Pentru echipa lui Radu Voina, care nu a putut conta pe Oana Manea şi Adina Fiera, accidentate, urmează cele mai dificile meciuri din grupă, cu Brazilia (8 decembrie, 23,45) şi Franţa (9 decembrie, 21,15