Iarta-i, Doamne…! Pomelnice on-line

Romanii au auzit de site-ul pomelnice.ro  acum patru ani. Afacerea a starnit atat de multe reactii din partea fetelor bisericesti, incat administratorul site-ului s-a vazut nevoit sa inchida “pravalia”. De putin timp, site-ul s-a relansat, ba  chiar si-a extins activitatea!

Vrei sa faci un pomelnic? Nu ai timp sa te deplasezi? Nicio problema, te rezolva site-ul  pomelnice.ro. Administratorii site-ului le promit romanilor din tara, dar si celor de peste hotare, sa ii ajute sa “suporte cat mai usor dorul de tara si sa fie mai aproape de Sfintele Manastiri din Nordul Moldovei pentru a-si intari credinta”. Pe pagina principala a site-ului este explicat, pas cu pas, procedeul. Totul pare destul de simplu. La Pasul 1, credinciosii prea ocupati sa mai ajunga la biserica trebuie sa-si scrie numele, adresa de e-mail si numele persoanelor care trebuie pomenite. Pasul 2 presupune alegerea manastirii si biserica undei vrei sa ajunga pomelnicul tau. Initiatorii site-ului promit ca pomelnicele vor ajunge la destinatia dorita. “Aceste pomelnice, prin stradania si daruirea echipei noastre, ajung si sunt citite la slujbele urmatoarelor manastiri din nordul Moldovei: Neamt, Agapia, Secu, Sihla, Sihastria, Mitropolia Iasi, Petru Voda, Nicula”, se arata pe site. Cheia afacerii e Pasul 3, intitulat “Trimite-ne contributia ta prin sistemul nostru de plata sigur”. Vizitatorul afla la sectiunea “Citeste mai multe intrebari primite de la credinciosi”, care este modalitatea de plata si pe ce se duc banii lui: “Apasa butonul “buy now” si intri pe pagina celui mai cunoscut furnizor din lume: Paypal”. O parte din suma trimisa ajunge la manastiri, impreuna cu pomelnicele. Cealata parte acopera costurile de functionare a paginii web, cheltuileli cu trimisul pomelnicilor scrise, cheltuieli pentru procesarea cardurilor si serviciul de curierat special care trimite banii.

Chitanta face dovada

Oferta manastirilor si optiunile credinciosilor parca sunt pezentate de o agentie de turism, cu pachete, destinatii speciale, poze si filmulete cu moastele sfintilor. Un pomelnic la o manastire costa 8 dolari, la trei manastiri 23 dolari, iar la cinci manastiri, 38 dolari. Administratorul site-ul le garanteaza celor care apeleaza la “serviciul de curierat” ca banii lor, insotiti de pomelnice, vor ajunge acolo unde trebuie. Dovada ar trebui sa o faca chitanta afisata pe site, pe care a primit-o un presupus credincios din Bucuresti, prin posta, pentru serviciile solicitate. Aici este precizat numele expediatorului, destinatarului si sumele depuse. In dreptul destinatarului este trecut numele preotului Amariei Vichentie, de la manastirea Secu, judetul Neamt, care la inceputul anului a aparut in presa dupa ce a fost surprins la o petrecere, cu un pahar de vin in mana, in compania unei femei, fata de care parea destul de apropiat. Clientii trebuie sa mearga pe increderea unei chitante, a carui destinatar este un preot “petrecaret” si nimic altceva. Concret, bucata de hartie este singura garantie pe care o ofera administratorii site-ului.

Nu va lasati pacaliti!

Site-ul a fost infiintat in 2006 si se presupune ca ar apartine fiului unui procuror din Pascani. Din cauza nemultumirilor venite din partea Mitropoliei fata de aceasta idee care nu are nicio legatura cu Biserica, dar si a acuzatiilor aparute in presa cum ca nu ar fi altceva decat o escrocherie, in urma cu trei ani site-ul s-a inchis. In 2010 insa, initiatorii si-au reluat activitatea in forta. Si au venit si cu mai multe oferte. Daca inainte pomelnicile nu erau trimise decat la trei manastiri, acum “mesagerii” se deplaseaza pana la cinci manastiri! Mai mult, acestia vin si cu o noutate: cea mai moderna modalitate de a face donatii. “Pomelnice incepe anul 2010 cu o imbunatatire a ceea ce facem de cativa ani in ciuda dificultatilor. Am inceput colaborarea cu cel mai mare si mai sigur procesator de carduri din lume: PayPal”, precizeaza administratorul pe site. Chiar daca, la prima vedere, pare solutia ideala pentru cei care nu au timp sa ajunga la sfintele lacase, reprezentantii Bisericii Ortodoxe isi mentin pozitia fata de aceasta inventie si considera ca nu este altceva decat o inselatorie. “Mi se pare foarte urat ceea ce se intampla. Nu mi se pare corect, mai ales ca e facut in dorinta unor castiguri personale. In biserica noastra nu exista servicii de intermedieri a unor pomelnice. Omul vine direct la biserica sa se roage sau sa lase un pomelnic”, a declarat preotul Constantin Sturzu, purtator de cuvant al Mitropoliei Moldovei si Bucovinei. Si reprezentantii Patriarhiei Romane critica aceasta initiativa. “Este o afacere care nu are nicio legatura cu Biserica. Este o modalitate de a obtine castiguri personale. Relatia cu duhovnicul si Biserica se face in mod direct, nu prin intermediari. Noi nu recunoastem acest tip de relatii”, a explicat preotul Constantin Stoica, reprezentantul Patriarhiei Romane.

S-a dat si biserica cu on-line-ul?

In ciuda acestotr afirmatii ale reprezenhjtantilor Bisericii ortodoxe, pe internet a fost lansat recent site-ul unei mici comunitati ortodoxe romanesti din Italia, care poate fi utilizat de credinciosii din intreaga lume. Motivul este unul simplu, pomelnicele pot fi trimise online. Pe langa rugaciuni, acatiste si alte informatii utile pentru crestinii ortodocsi, site-ul pune la dispozitia credinciosilor posibilitatea de a trimite pomelnice pentru vii si pentru morti. Potrivit informatiilor furnizate pe site, pomelnicele trimise online ajung in mana preotului paroh ca si cele inmanate personal. Initiativa site-ului apartine preotului ieromonah Stefan, parohul comunitatii ortodoxe romanesti din Rignano Flaminio, situat la 35 de kilometri nord de Roma. In prezent, in Italia mai au pagini de internet parohiile din Udine, Teramo, Pordenone, Catania si Albano Genzano (Roma), dar niciuna nu ofera aceasta optiune. O premiera pentru site-urile parohiilor din Italia, pomelnicele online au fost introduse in Peninsula pe site-ul Episcopiei Italiei, la pagina Paraclisului „Sfantul Panteleimon”!

Dovezi incontestabile

„Dupa ce am luat la cunostinta despre un site de matrimoniale exclusiv pentru tinerii ortodocsi si parintele meu duhovnic a anuntat ca ma afuriseste, am primit inca un link care arata cat de mult apreciaza BOR internetul si ce solutii tehnice de colectare a banilor a gasit de se face verde de invidie si ministrul Finantelor. Iata cum poti sa dai un pomelnic online in cativa pasi: bifezi scopul (pentru sanatate, pomenirea mortilor, parastas etc.), apoi completezi pomelnicul (Vasilica, Gheoghita etc.), precizezi Biserica/manastirea la care trimiti pentru ca apoi sa treci la facturare…Preturile? 1 euro pe zi, 24 de euro pe luna. Se poate plati prin PayPal/Mastercard/Visa/AmericanExpress.

Scopul? „Prin acest serviciu oferim ajutor romanilor de pretutindeni sa fie pomeniti la sfintele slujbe, pentru a-si intari credinta stramoseasca si a primi mai repede putere in vreme de necaz”. Pai de ce sa se mai trezeasca crestinul sa

se duca la Utrenie si sa dea un pomelnic cand poate dormi frumos pana pe la 11-12? Asteptam cu interes DVD-uri cu Sfanta Liturghie, precum si posibilitatea de a o descarca de pe siteuri specilaizate in format mp3 si a o asculta in tramvai in drum spre locul de munca sau spre stadion. Doamne-ajuta!” (Ziarul de Vrancea)

„Biserica Ortodoxa Romana tine pasul cu vremurile moderne. Conform piticu.ro, pomelnicele se pot plati mai nou, si online, inclusiv in euro. Biserica ramane in orice sondaj de opinie unul dintre stalpii societatii din Romania, in timp ce incerderea in politica se degradeaza constant. O data cu intronizarea Patriarhului Daniel, Biserica Ortodoxa Romana s-a adaptat la tehnologia moderna. Are un trust de presa, slubele sunt transmise prin mijloace audio performante, doar la moaste inca mai exista aglomeratii. Mai nou, dupa cum scrie piticu.ro, si pomelnicele se pot plati online, in lei sau euro, dupa posibilitatile fiecarui credincios. De asemenea, coliva traditionala romaneasca poate fi achizitionata online, de pe site-ul coliva.ro, unde exista formulare de comanda si tot tacamul. Afacerea prospera, administratorul site-ului cautand parteneri in toata tara” (Stiri Botosani.ro).

Site: „Ce ofera acest serviciu? Prin acest serviciu oferim ajutor romanilor de pretutindeni sa fie pomeniti la sfintele slujbe, pentru a-si intari credinta stramoseasca si a primi mai repede putere in vreme de necaz. Noi facem doar un serviciu de curierat, trimitem pomelnicele catre manastirile solicitate. Pomenirea este facuta in locuri sfintite pentru Dumnezeu, de persoane care au primit harul si puterea ca rugaciunile lor sa fie auzite. Confirmarea din partea bisericii se va face intr-un interval de doua saptamani de la trimiterea pomelnicului. Care este folosul unui pomelnic? Pomenirea mortilor pentru iertarea pacatelor, vindecarea celor aflati in suferinta trupeasca si sufleteasca, reusita la examene si alte momente importante din viata, pomenirea in cadrul Sfintei Liturghii”.

Adauga un comentariu

*