Selecţionata Sucevei a îngenuncheat liderul!

Sel. U 16 Suceava – Sel. U 16 Bacau 2 – 1

Selecţionata Sucevei a produs o mare surpriză în campionatul naţional rezervat juniorilor sub 16 ani. Pe stadionul „ Nada Florilor”,  din Fălticeni, fotbaliştii pregătiţi de Bogdan Grosu au administrat prima înfrângere din acest sezon Selecţionatei Bacăului, liderul autoritar al clasamentului, echipa pregatita de Stefan Aspostol si Cornel Codreanu. După o primă parte echilibrată, sucevenii au avut neşansa să încaseze gol chiar la ultima fază a reprizei întâi, astfel că au fost nevoiţi să intre în dezavantaj la cabine. Avantajul oaspeţilor n-a durat decât 7 minute, pentru că Nastasiu a restabilit egalarea cu un şut din apropierea porţii adverse, beneficiind şi de o respingere eronată a portarului băcăuan. Golul victoriei sucevene a fost reuşit de Plăcintă, în minutul 60, după ce l-a driblat scurt pe un apărător advers, acesta a înscris cu un şut în forţă de la 15 metri.

În urma acestui rezultat sucevenii şi-au crescut simţitor şansele de accede în faza următoare a competiţiei, acolo unde se vor califica automat primele trei echipe clasate din fiecare serie. Rezultatele complete înregistrate în etapa a VII-a:

Suceava – Bacău 2-1; Iaşi – Botoşani 7-1; Vaslui – Neamţ 0-3. (Sursa Monitorul de Suceava).