Liga a III-a

PETROTUB Roman – FCM Bacau 0-1 (0-1)

Stadion: „Moldova”. Spectatori: Aproximativ 200. PETROTUB: Costea – Pop (min. 46 Lupusoru), D. Marin, Ghidarcea, Druga – Saritanu – Vlaicu, Popa, Ungureanu, Patrascu (min. 46 Alexandru, min. 84 Petrila)) – Vulpe. Antrenor: C. Enache. FCM: Stamatin – Codreanu, Lozneanu, Ursu, Eudean – Apostol (min. 88 Apostu), Intuneric (min. 90+3 Bursuc) – Menghia (min. 66 Lipovanu), Mihalachioaie, Vraciu (min. 80 Curiliuc)- Boghian. Antrenor: Gh. Poenaru. Arbitri: Marius Bocaneala (Galati) – Catalin Teodor (Braila), Iosef Fodor (Odorheiu-Secuiesc). Suturi la poarta: 7- 13 (pe poarta: 3-7). Cornere: 3-6. Cartonase galbene: Druga (min. 49) si Ungureanu (’60). A marcat: Marin (min. 36, autogol). Gheorghe Poenaru a avut toate motivele sa se bucure pentru cele trei puncte luate de echipa sa la Roman, in conditiile in care Petrotub s-a dovedit cea mai dificila adversara din acest tur de campionat.  Gheorghe Poenaru: “S-a confirmat ceea ce anticipam, meciul cu Petrotub a fost cel mai greu. Am intâlnit o echipa buna, cu pretentii justificate la promovare. Ma bucura victoria, mai ales ca am facut un joc aproape perfect. Puteam sa ne impunem cu 3-0 sau 4-0, daca luam in considerare ocaziile avute si interventiile portarului lor. Am ramas cu 1-0, iar pe final, când Romanul a atacat cu mingi lungi, se putea intâmpla orice”.

RAPID Suceava – AEROSTAR Bacau 3 – 2 (0 – 1)

Dupa patru infrangeri consecutive inregistrate in ultimele etape, rapidistii au inceput anevoios jocul, astfel ca oaspetii si-au trecut in cont prima ocazie notabila a partidei in minutul 7, cand Strugariu a zguduit bara din dreapta a portii aparate de Pascal cu un sut din coltul careului mare. Acest prim semnal de alarma tras de bacauani avea sa se concretizeze in minutul 20, cand Cojocaru a reusit sa deschida scorul pentru “aviatori” in urma unei lovituri libere indirecte de la aproximativ 20 de metri. “Alb-visinii” au replicat spre finalul primei reprize, dar executiile lui Pantea, Fl. Plamada sau Suleru nu au gasit cadrul portii aparate de Iacobuta si oaspetii reveneau la vestiare in avantaj, scor 0-1. Antrenorul Ion Buzoianu a mutat primul la pauza, iar odata cu intrarea golgheterului Mircea Negru, sucevenii au impins jocul in jumatatea bacauana. Instalati confortabil in preajma portii adverse, rapidistii au izbutit sa restabileasca egalitatea in minutul 53, cand Branza a luat o actiune pe cont propriu in banda stanga si l-a invins pe Iacobuta cu un sut de efect din coltul careului mare. Desi a ramas in zece jucatori, dupa eliminarea lui Ghioc, trimis la vestiare de arbitrul intalnirii in urma a doua cartonase galbene, Aerostar nu a predat armele pe Areni, iar in minutul 61, acelasi Cojocaru i-a readus pe bacauani in avantaj, dupa ce a executat perfect o lovitura libera de la aproximativ 22 de metri. Bucuria oaspetilor a fost insa de scurta durata, “alb-visinii” reusind sa egaleze din nou situatia de pe tabela in minutul 68, cand Mircea Negru a transformat o lovitura de pedeapsa acordata usor de arbitrul intalnirii. Formatia suceveana si-a continuat sarjele ofensive la poarta oaspetilor, golul victoriei picand in minutul 78, cand I. Plamada a trimis o centrare in mijlocul careului, balonul a ajuns la nou-intratul Burlacu, care a driblat si a inscris cu un sut plasat. RAPID: Pascal – Spatar, Sava, Fl. Plamada, Pantea – Tomescu, Branza, Apetri, Oniu – I. Plamada, Suleru. Antrenor: Ion Buzoianu. Au mai intrat: Negru, Burlacu si Breniuc. AEROSTAR: Iacobuta – Varea, Sentes, Burca, Strugariu, Boghian, Cojocaru, Ghioc, Dragota, Carp, Gheorghe. Antrenor: Gheorghe Chitic. A mai jucat Iurchevici.

FC Panciu – FCM Onesti 1 – 2 ( 1 – 1)

FC Panciu nu a arătat mai nimic în confruntarea cu FCM Oneşti, pierdută de vrânceni cu 2-1 (1-1) şi nu au putut să-i facă o surpriză căpitanului Paul Cioran, care a împlinit de 29 de ani chiar in ziua meciului. La prima fază mai importantă, păncenii au solicitat un penalty la un fault comis asupra lui Balaban (2), iar în replică, oneştenii au replicat prin Agheor, dar lovitura de cap a acestuia a fost reţinută de portarul Lazăr (9). Panciu a deschis scorul peste doar un minut. Radu a centrat perfect în careu şi Liutec a pus latul din careul mic pentru 1-0. Oneştenii au revenit în joc prin reuşita lui Lupu, care a prins un şut de excepţie de la marginea careului (25) şi au ratat desprinderea la ocaziile irosite de Pantea şi Taplan (36). Acelaşi Talpan a marcat, dar golul său a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid (38), iar Liutec a şutat milimetric pe lângă poarta băcăuanilor (42). În prelungirile primului act, FCM Oneşti a rămas în 10 după eliminarea lui Pantea, pentru cumul de cartonaşe galbene. Repriza a doua s-a jucat pe contre. Şutul lui Stoian a fost scos de la bară de portarul oneştean (52). Minutul 66 a adus şi golul victoriei pentru FCM Oneşti. Portarul Lazăr l-a agăţat în careu pe Lupu, goal-keeperul păncenilor a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, iar Tofan a transformat penalty-ul. Pe final, păncenii ar fi putut egala, dar Radu, bară din lovitură liberă, şi Cioran, reluare cu latul din careul mic peste poarta goală, au ratat şansa egalului. FC Panciu: Lazăr – Stanciu, Bozian, Cioran, Cl. Mihai – Balaban (46 Cojocaru, 76 Gălăţeanu), Bîra (61 Hrimiuc), Sascău (67 Ionel), Stoian – Liutec, Radu. FCM Oneşti: Paşcu – Dima, Agheor, Mihăeş, Popa – Corman (89 Andreiu), Tofan, Chirilă (59 Borcescu, 81 Brăescu), Taplan (90 Postolică) – Lupu, Pantea.

Seria I

Petrotub – FCM Bacău 0-1. Marin(36, autogol);

CSM Paşcani – Oţelul II 2-0. Ştiubei (38), Roşu (60);

Rapid Suceava – Aerostar 3-2. Brânză (55), M. Negru (70 – pen.), Burlacu (80) / R. Cojocaru (20, 61); CSM Focşani – Ceahlăul II 3-1. Bucătaru (15), E. Ştefan (40), Milea (42) / Tudosă (62); Poli Galaţi – Cetatea Tg. Neamt 1-0. M. Stamate (20); CS Panciu – FCM Oneşti 1-2. Liutec (10) / Lupu (25), C. Tofan (66 – pen.); Luceafărul Mihai Eminescu şi ASC Bacău au stat.