Liga a III-a, Seria I

CSM Paşcani – Rapid CFR Suceava 3-1.

Ştiubei (60, 67), Râşcu (78) / Negru (15);

FCM Bacău – CSM Focşani 3-0. Boghian (5), Vraciu (7), Luncanu (66); Oţelul II Galaţi – Luceafărul Mihai Eminescu 2-0. Elek (20, 26); Aerostar Bacău – SC Bacău 1-4. Ichim (57) / Răduţoiu (11 – pen., 25), Vasiliu (28), Bamba (84); Ceahlăul II Piatra Neamţ – Politehnica Galaţi 0-2. Agbleta (57, 78); Petrotub Roman – Cetatea Târgu Neamţ 2-1. Vulpe (57, 70) / Patrichi (90). CS Panciu a stat, deoarece Willy Bacău s-a retras. FCM Oneşti a stat, deoarece Cetatea Suceava s-a retras.

Clasament

1. FCM Bacau                            6 5 1 0 18- 4 16 (7)

2. SC Bacau                                6 4 1 1 12- 5 13 (4)

3. Otelul Galati II                        6 4 1 1 9- 4 13 (4)

4. Municipal Petrotub Roman     4 4 0 0 9- 3 12 (6)

5. Aerostar Bacau                      5 3 0 2 10- 9 9 (0)

8. CSM Pascani                           6 3 0 3 9-12 9 (0)

6. Rapid CFR Suceava                6 2 1 3 9- 8 7 (-2)

13. Politehnica Galati                  6 2 0 4 7-10 6 (-3)

7. CSM Focsani                           6 2 0 4 3-10 6 (-3)

10. CS Panciu                              5 1 1 3 8- 9 4 (-5)

9. Ceahlaul P. Neamt II               4 1 1 2 4- 5 4 (-2)

11. FCM Onesti                          4 1 1 2 4- 8 4 (-2)

12. Cetatea Tg. Neamt                4 1 0 3 3- 8 3 (-3)

14. Luceafarul M. Eminescu       6 0 1 5 4-14 1 (-8)

Etapa a VII-a (vineri, 8 octombrie, ora15.00): CSM Pascani – Municipal Petrotub Roman; Rapid CFR Suceava – FCM Bacau; CSM Focsani – Otelul Galati II; Luceafarul Mihai Eminescu – Aerostar Bacau; SC Bacau – Ceahlaul Piatra-Neamt II; FCM Onesti – Cetatea Tg. Neamt.

AEROSTAR Bacău – ASC Bacău 1-4 (0-3)

Doua evolutii diferite, in prima repriza, ale celor doua echipe. ASC Bacau a fost mai „pe vâna”, in timp ce tinerii jucatori ai lui Gogu Munteanu au parut prea speriati de aceasta infruntare. Asa ca jocul s-a decis in primele 45 de minute. Răduţoiu a reuşit dubla în minutele 11 şi 23, primul gol din penalti, apoi, Vasiliu, în min. 27, a făcut 3-0 după ce tot el ratase două ocazii clare. Al doilea mitan a fost mai echilibrat, „aviatorii”reducand din diferenta prin Ichim, in urma unei grave greseli a lui Doicaru. In minutul 73 gazdele au rămas în zece oameni, Bălăiţă fiind eliminat, iar în min. 84 Bamba a stabilit scorul final cu un şut superb de la 18 m. AEROSTAR: Iacobuţă – Varea, Burcă, Ichim (64 Puşcaşu), Bălăiţă, Ghioc (81 V. Gheorghe), Gândulescu (85 C. Gheorghe), Dragotă, Dumitriu, Boghian, Carp. Antrenori: Gogu MUInteanu, GhitA Chitic, Vali Cioanca si Tica Sofronie. ASC: Satco – Răduţoiu, Matei, Bamba, Dobârceanu, De Grood (47 Adăscăliţei), Doicaru (64 Ungureanu), Vasiliu, Petrea, Pricop (53 Milovanovic), Drăgan (85 Banu).

Antyrenori: Ciprian Panait, Sorin Condurache si Gh. Penof. Declaratii dupa meci: „M-a mulţumit rezulatul, dar de joc nu am fost satisfăcut. Echipa nu se exprimă aşa cum ştiu că are potenţialul. Iar am primit gol, greşeală nefiind numai a lui Doicaru”,  Ciprian Panait. „Am făcut greşeli individuale şi am pierdut. Sunt jucători tineri, obiectivul nostru fiind să dăm jucători chiar şi în prima ligă”, Gogu Munteanu.

FCM Bacãu – CSM Focşani 3-0 (2-0)

Doar 200 de spectatori au urmarit intalnirea de ped „Municipal”. , FCM Bacãu a început foarte bine repriza. În minutul 5, Dobos, dupã o acţiune individualã, îi paseazã lui Boghian, care deschide scorul. Vraciu majoreazã diferenţa în minutul 8.

Scorul final a fost stabilit de Luncanu, acesta şutand direct în vinclu, de la 20 m, la prima atingere a balonului.FCM: Stamatin – Apostol, Lozneanu, Ursu, Eudean – Doboş, Menghia, Apostu, Curiliuc – Vraciu, Boghian. Au mai evoluat: Lipovanu, Întuneric, Luncanu, Huiban. CSM: Borş- Ciornei, Crãciun, Toma, Dumitru –Şuvac, Bucãtaru, Mândrescu, Predoiu – Milea, Dima. Au mai evoluat  Gramã, Şontu, Târcã. “Sunt bucuros cã nu am primit gol şi cã am ramas neînvinşi. Nu pot spune cã sunt mulţumit de repriza a doua, în care jucãtorii nu au mai evoluat cu dãruirea din prima. I-au mulţumit rezultatul şi n-au mai fost la fel de montaţi, iar eu nu vreau sã vãd acest lucru”, Gheorghe Poenaru.