Primarie de Uniunea Europeana!

Am intrat noi in Uniunea Europeana, cu bune si cu rele, dar ceea ce s-a realizat intr-un singur an la Margineni, depaseste orice imaginatie! Aproape incredibil, la un an si ceva de cand primarul comunei, Marcelin Solot, a prezentat macheta viitoarei cladiri a Primariei, aceasta a fost transpusa in realitate, de parca un magician ar fi suflat asupra ei si i-ar fi dat viata, vizavi de vechea cladire a Primariei Margineni. Nu este fictiune, ci purul adevar. Comuna Margineni are, incepand de joi, 29 aprilie, un sediu al administratiei locale desprinse din revistele arhitecturale de specialitate. O constructie impunatoare, in care se afla birouri elegante, dotate cu un mobilier de bun gust, dar extrem de modern, intr-un cuvant, o cladire demna de Uniunea Europeana. Festivitatea de sfintire a noii cladiri a facut ca joi, sa fie prezenti in comuna reprezentanti ai Consiliului Judetean, ai administratiei publice locale, preoti ortodocsi si catolici, primari de culori politice diferite din comunele judetului, un numeros public, care au tinut sa marcheze acest eveniment deosebit din viata locuitorilor comunei Margineni. Primarul Marcelin Solot, vadit emotionat de aceasta festivitate, a declarat ca “am reusit sa-mi tin inca o promisiune facuta alegatorilor din comuna, care s-au orientat catre mine pentru a ocupa functia de primar. Alaturi de alte obiective realizate pe timpul mandatului meu, consider ca ridicarea acestui sediu al noii Primarii este, totusi, cea mai mare de pana acum. Nu puteam sa-mi respect promisiunea facuta locuitorilor comunei daca nu nu aveam sprijinul Consiliului  Judetean si, in special, al d-lui Vasile Rusu, patronul SC RUSTRANS, cel care a reusit  sa definitiveze lucrarile, chiar daca investitia n-a fost achitata nici pe jumatate”. La randul sau, Vasile Rusu  le-a spus celor prezenti ca asa procedeaza de fiecare data cand castiga o licitatie. “Imi respect promisiunile, definitivez lucrarile si astept sa-mi incasez banii. Nu-mi fac griji, vor veni”, a spus administratorul SC RUSTRANS. Primarul municipiului Bacau are de ce sa fie invidios pe omologul sau din Margineni, pentru ca, daca intri intr-un astfel de sediu, te intrebi daca nu cumva Margineniul, care este o comuna limitrofa Bacaului, nu este si sediul palatului administrativ al municipiului care da numele judetului.

Dan MINDIRIGIU

Comentarii

  1. sa se mute primarul de Bacau acolo…poate asa scapam de el mai repede….ca tare mai e multpana la viitoarele alegeri ….cu un primar pacalici ce nu a facut nimic pt orasul nostru ! [scuze !- a raspandit mii de scrisori cu promisiuni mincinoase la bacaoani !–poate-l angajeaza cineva POSTAS pe „manecuta pacaliciul” !]

  2. sa se mute primarul de Bacau acolo…poate asa scapam de el mai repede….ca tare mai e multpana la viitoarele alegeri ….cu un primar pacalici ce nu a facut nimic pt orasul nostru ! [scuze !- a raspandit mii de scrisori cu promisiuni mincinoase la bacaoani !-[-poate-l angajeaza cineva POSTAS pe „manecuta pacaliciul” !]

Adauga un comentariu

*