Romania – Israel 0-2

Reprezentativa de fotbal a României a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 2-0 (1-0), de naţionala Israelului, într-un meci amical disputat pe stadionul „Dan Păltinişanu” din Timişoara.

Golurile oaspeţilor au fost marcate de Benayoun ’45 şi Barda ’85 (penalti).

Scorul a fost deschis în minutul 45. În urma unei combinaţii rapide între Benayoun şi Schechter, mingea a ajuns la mijlocaşul formaţiei FC Liverpool care a scăpat singur cu portarul Pantilimon şi a marcat cu un şut plasat de la zece metri.

În minutul 85, Barda obţine un penalti pentru oaspeţi după ce a fost tras de tricou în careu de fundaşul Mihăiţă Neşu. Barda a fost şi cel care a executat lovitura de la 11 metri şi a înscris, dar arbitrul a decis repetarea penaltiului. Şi la repetarea loviturii, Barda a marcat cu siguranţă în vinclu şi a dus scorul la 2-0 pentru naţionala Israelului.

România: 1. Pantilimon – 2. Maftei, 15. D. Goian (4. Tamaş ’46), 6. Rădoi, 3. Neşu (5. Sepsi ’86)- 14. Roman (11. Deac ’46), 8. Codrea (19. Pădureţu ’72), 10. Florescu (7. Ghioane ’82), 16. Nicoliţă (17. A. Cristea ’76)- 21. D. Niculae (22. Bucur ’57), 9. Marica (18. M. Niculae ’57). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Israel: 1. Aouate (18. Davidovici ’46) – 2. Saban, 3. Ben Haim (4. Mori ’70), 5. Strul (13. Keinan ’53), 14. Ziv – 8. Vermouth (6. Natkho ’70), 7. Kial (20. Gafni ’90+2), 17. Iadin (21. Cohen ’46), 15. Benayoun (12. Golan ’81) – 9. Collauti (19. Arbeitman ’46), 11. Schechter (10. Barda ’46). Antrenor: Eli Ohana.