„Aviatori” cu mâna larga!
CS AEROSTAR Bacau – RAPID CFR Suceava 3 – 2 (0 – 1)

aerostar-fond.jpgStadion: „Aerostar”; Spectatori: 200; Teren: bun. AEROSTAR: Iacobuta – Sentes(70 Burca), Dragota, Dragomir, Ghioc – Gândulescu, Braescu, Carp, Sofronie(57 Mihalache)- Munteanu(68 Banu), Rusu(80 Boghian). Antrenori: Gh. Chitic – Vali Cioanca si Tica Sofronie. Director tehnic: Ion Munteanu. RAPID: Gavriloaia – Pantea, Sevaciuc, Sava, Oniu – Moldovan(55 Plamada), Brânză, Romaniuc(75 Stamate), Spatar(65 Bejinariu )– Bosancu, Suleru. Antrenor: Ion Buzoianu. Cartonase galbene: Braescu, Carp/ Pantea, Sava, Oniu, Suleru. Cartonas rosu: Stamate.Arbitri: George Ionut Brânzei (Botosani) – Iulian Catalin Brânza(Botosani) si Imre Laszlo Bucsi(Sfântu Gheorghe – Covasna). Observatori: Corneliu Groza(Iasi) si Vasile Ion(Bucuresti). Au marcat: BRAESCU(min. 60 si min. 90A4, din penalty), BANU(min. 82, din penalty)/ DRAGOTA(min. 18, autogol), GÃNDULESCU, min. 90, autogol).

Partida extrem de specatculoasa si plina de evenimente, vineri dupa-amiaza, pe „Aerostar”. In primul rând, ceea ce este mai important, in afara obtinerii celor trei puncte de catre gazde, e faptul ca „aviatorii” au inscris toate cele cinci goluri ale intâlnirii, in ambele porti, si in cea a oaspetilor, si intr-a lor. Asa, sa fie acolo! Prima repriza a apartinut aproape in totalitate sucevenilor care au deschis scorul in urma unei faze demne de cacscadorii râsului. Atacantul Spatar scapa singur cu Iacobuta, lobeaza balonul peste acesta, mingea se indrepta spre plasa portii gazdelor, dar chiar pe linie este ajunsa de Dragomir, care, printr-un efort disperat, o respinge, evitând golul! Numai ca, lucrul dracului, balonul loveste capul lui Dragota, plecat si el in urmarire, iar de acolo ricoseaza in poarta! Luati la rost la pauza de directorul tehnic „Gogu” Munteanu, „aviatorii” apar pe teren in cel de akl doilea mitan cu o alta mentalitate, jucatorii preluând frâiele jocului pe care nu le vor ceda decât dupa fluierul final al arbitrului Brânza. Mai intâi, BRAESCU va egala dupa o actiune personala, dupa care urmeaza o adevarata cursa de urmarire care se soldeaza cu un penalty acordat de arbitru, dupa ce Carp fusese faultat in careu. Va marca BANU, de-abia intrat pe teren, si se parea ca victoria „aviatorilor” a fost acontata. N-a fost sa fie asa pentru ca, in ultimul munut al partidei, o desincronizare flagranta a defensivei gazdelor da prilejul oaspetilor sa egaleze, dupa o faza fixa. Dar n-a fost un gol oarecare, ci tot un…autogol, de aceasta data GÃNDULESCu fiind cel care a deviat, nefericit, balonul in propria poarta. Si se parea ca totul s-a terminat pentru „aviatori”. Urmeaza insa patru minute de prelungiri, pline de un rar dramatism. Gazdele se arunca in atac si in min. 94, Carp repeta faza din min. 75, când a obtinut primul penalty, un fundas sucevean ii ia ambele picioare si centralul botosanean indica pentru a doua oara punctul cu var. Au loc scene care n-au nimic comun cu fotbalul, care se soldeaza si cu eliminarera lui Stamate. BRAESCU executa cu precizie si cele trei puncte ajung, in sfârsit, in posesia „aviatorilor”!