Handbal feminin, Divizia A / Stiinta Bacau – HCF Piatra-Neamt 31-25 (13-10)

Echipa pregatita de Gabriela Manea a izbutit cate 15 minute de aparare ermetica in fiecare repriza. Atunci s-a scris, de fapt, soarta jocului. Stiinta isi pastreaza locul al doilea in serie, in timp ce pune o distanta astronomica intre jocul sau de acum si ceea ce ne arata sezoanele trecute. Dupa cum se poate vedea mai jos, partida Stiinta – Femina Piatra-Neamt a fost derby-ul rundei. Egalitatea pe tabela a durat insa doar 5 minute. Apoi bacauancele s-au detasat la 5goluri (7-2), iar diferenta a ajuns chiar la 8 goluri (12-4), pe fondul jocului foarte bun in aparare al gazdelor. Practic, nemtencele au fost permanent in situatie de joc pasiv. Numai ca Stiinta nu a izbutit sa-si mentina starea de concentrare pana la capat. Astfel, Femina a putut sa-si foloseasca bine pivotii si sa se apropie la o diferenta de numai doua goluri (14-12, 15-13). Gabriela Manea a luat insa masurile tactice optime, iar diferenta a crescut pana la 9 goluri (30-21), gratie unor contraatacuri spectaculoase, purtate in mare viteza. Coborand garda, Stiinta n-a mai marcat decat un gol in ultimele 10 minute, primind in schimb 4. Dintr-o echipa care a jucat bine in ansamblu, credem ca s-au detasat insa Mihaela Niga – prin aruncari de forta si precizie, si Monica Amoagdei – o aparatoare feroce.
Marcatoare
Stiinta: Niga 10, Lupu 6, Vantu 6, Burghel 5, Ivancu 2, Boata 1, Duma 1;
Femina: Popescu 9, Rotaru 6, Bucur 5, Ghihoarca 4, Rusu 1.
Evolutia scorului: 1/-1/2/-2/7/-3/8/-4/12/-7/13/-11/14/-12/15/-13/18/-14/21/-15/23/-17/24/-18/25/-19/26/-21/30/-24/31/-25.
Etapa a XV-a: Stiinta Bacau – HCF Piatra-Neamt 31-25 (13-10), Activ Ploiesti – CSM Ploiesti 21-32 (9-15), CSM Sibiu – Viitorul Medias 44-31 (21-15), National Rm. Valcea – CSM Bucuresti 31-22 (15-8).