Fotbal: Dinamo Bucureşti a fost eliminată din Cupa României

Primul meci din sferturile de finală ale Cupei României Timişoreana la fotbal a produs o mare surpriză, Dacia Mioveni trecând cu 1-0 de Dinamo Bucureşti.

Fără să strălucească, formaţia lui Sorin Cârţu a profitat la maxim de apatia din jocul campionilor şi s-a impus la limită, obţinând o calificare istorică în semifinalele Cupei României.

Rămasă în 10 încă din minutul 5, după eliminarea lui Mărgăritescu, Dinamo nu a părut să acuze foarte tare ÅŸocul, dar evoluÅ£ia „câinilor” a lăsat de dorit.

Bucureştenii au dominat prima repriză şi puteau deschide scorul la un penalty obţinut de Torje, dar ratat cu uşurinţă de Dănciulescu, şut peste.

În repriza a doua, Sorin Cârţu reuşeşte o mutare de geniu, octavian Chihaia în locul lui Scarlatache, şi fostul atacant al lui FC Naţional şi CFR Cluj avea să fie omul decisiv.

La numai trei minute de când a intrat pe teren, Chihaia l-a păcălit pe Moţi şi a obţinut un penalty din care Robert Neagoe a marcat ceea ce avea să fie golul victoriei.

Mai mult, Octavian Chihaia a fost în continuare principalul pericol pentru poarta lui Lobonţ, goalkeeper-ul dinamovist intervenind cu mare greutate la câteva acţiuni purtate de Chihaia sau Chiacu.

Dinamo nu a găsit forţa necesară să mai pună în pericol poarta lui Stanca pe final şi Dacia Mioveni se califică în semifinalele Cupei României Timişoreana după o victorie surprinzătoare obţinută împotriva uneia dintre favoritele competiţiei.

Dacia Mioveni – Dinamo BucureÅŸti 1-0 (0-0).

Au marcat: R. Neagoe (55 pen.). CartonaÅŸe galbene: Murgan (5), MiclăuÅŸ (20) – Pulhac (12), MoÅ£i (54). CartonaÅŸe roÅŸii: Mărgăritescu (5).

Dacia Mioveni: Stanca – Scarlatache (Oct. Chihaia 53), Olteanu, Daouda, MiclăuÅŸ – Ghindeanu, Murgan (Vladu 22), Frăsineanu, R. Neagoe – Chiacu, Cr. Bratu (An. Neagoe II 70). Antrenor: Sorin CârÅ£u.

Dinamo BucureÅŸti: LobonÅ£ – Stoican, MoÅ£i, Izvoranu, Pulhac – Torje (L. Ganea 77), Mărgăritescu, Ropotan, Căt. Munteanu (BoÅŸtină 70) – Fl. Bratu, Dănciulescu (Zicu 51). Antrenor: Cornel Ţălnar.