Rugby: Spania – România 11-17, în Cupa Europeană a NaÅ£iunilor

Selecţionata de rugby a României a învins formaţia Spaniei, cu scorul de 17-11 (7-11), sâmbătă, la Madrid, în Cupa Europeană a Naţiunilor.

Pentru iberici au punctat Camacho (eseu) ÅŸi Nava (2 lovituri de penalitate), în vreme ce punctele echipei noastre au fost realizate de Popârlan, Coste ÅŸi Petre – eseuri, Calafeteanu – transformare.

România a început bine, a condus cu 7-0, dar gazdele au întors rezultatul până la pauză şi au intrat la cabine cu avantaj, 11-7. Repriza secundă a aparţinut echipei noastre, care a mai reuşit două eseuri şi şi-a apropiat victoria.

Iată echipa de start a României: 15. Cătălin Fercu – 14. Gheorghiţă Bigiu, 13. Csaba Gal, 12. Dan Vlad, 11. Åžtefan Ciuntu – 10. IonuÅ£ Dimofte, 9. Valentin Calafeteanu – 8. Cristian Petre, 7. Daniel Carpo, 6. Costică MerÅŸoiu (căpitan) – 5. Valentin Popârlan, 4. Alin Coste – 3. Ion Paulică, 2. Marcel Mihalache, 1. Nicolae Nere. Au mai jucat 18. Gheorghiţă Istrate, 20. Iulian Andrei, 21. DănuÅ£ Dumbravă, 19. Alexandru Grigore.

Următoarea partidă a echipei noastre va avea loc pe 8 martie, cu Portugalia, la Bucureşti, pe stadionul Arcul de Truimf.

Tot sâmbătă, Georgia a învins Portugalia în deplasare cu 11-6.

În clasament, conduce Georgia, cu 19 puncte (7 jocuri), urmată de România, 15 p (7 j), Rusia, 13 p (5 j), Spania, 13 p (7 j), Portugalia, 12 p (7 j), Cehia, 7 p (7 j).

ROMPRES

Adauga un comentariu

*