Lupte greco-romane / Juniorul Faghian, la prima medalie internationala la nivel de seniori

Luptatorul bacauan Iulian Cezar Faghian, campion national de juniori, a cucerit medalia de argint a cat. 120 kg la Campionatele Internationale ale Serbiei, de la Belgrad, competitie rezervata seniorilor. Pentru aprigul si, in acelasi timp, blajinul urias, acest loc 2 este primul izbutit intr-o competitie internationala de seniori. Competitia a fost una puternica, la start aliniindu-se sportivi din 12 tari. A 13-a tara ar fi trebuit sa fie Statele Unite. Din motive lesne de inteles – problema Kosovo fiind acum cat se poate de fierbinte -, echipa americana n-a mai participat, desi este pregatita de un antrenor sarb. Romania a ocupat in clasamentul pe natiuni locul 6. Faghian, la categoria juniori, este unul dintre cei trei luptatori bacauani cu obiective de cucerit pe plan international, alaturi de Eusebiu Diaconu, care va participa la Jocurile Olimpice, si de cadetul Marian Lupu, care are in program Campionatele Europene.