Fotbal: Republica Moldova РRom̢nia 0-0, la tineret

Selecţionatele de tineret (jucători sub 21 de ani) ale Republicii Moldova şi României au terminat la egalitate, 0-0, luni seara, la Tiraspol, într-un meci amical de fotbal.

Echipa pregătită de Emil Săndoi a dominat jocul de la Tiraspol şi ar fi meritat victoria, dar a ratat foarte mult în faţa unei formaţii care a fost lipsită de mulţi jucători de bază şi în repriza secundă a obligată să stea mai mult în defensivă.

Prima ocazie a meciului l-a avut ca autor pe dinamovistul Ropotan, care a şutat de la circa 20 de metri, pe lângă poartă (min. 13). Doar două minute mai târziu, dar Tătăruşanu a respins şutul lui Suvorov, scăpat în situaţia de unu la unu. Artur Ioniţă a avut şi el un şut periculos, dar peste poartă (21).

România a preluat apoi controlul jocului şi şi-a creat două situaţii periculoase, prin Keşeru, a cărui reluare ar fi intrat în poartă dacă nu l-ar fi lovit pe Ropotan (39). Torje a centrat bine înapoi, dar lovitura de cap a lui Chiacu este slabă şi prinde Cebanu, în minutul 45, pentru ca ultima acţiune a reprizei să fie poarta noastră, însă Tătăruşanu a respins şutul lui Costrov (45+3).

Repriza secundă, cu excepţia unor momente, a fost la discreţia fotbaliştilor pregătiţi de Emil Săndoi, care au ratat destul mult. Ropotan finalizează cu un şut peste poartă o fază cursivă a echipei noastre (49). Torje prinde un voleu din careu (55), dar nu şi cadrul porţii. Keşeru trimite o lovitură de cap periculoasă (58), pe lângă colţul lung. Deac întârzie, în poziţie bună, şi e blocat în momentul şutului (65), iar Keşeru trage pe lângă poartă din careu (70). Arbitrul moldovean nu acordă penalty pentru echipa noastră, la un fault evident al portarului Cebanu la Liviu Ganea (76). O nouă ocazie este semnată de Keşeru, al cărui şut la colţul scurt e deturnat în corner de Cebanu (84). Bolohan a respins de pe linia porţii mingea trimisă de Tănase, după o greşeală a portarului gazdă (90). O fază lucrată de tinerii noştri jucători, dar şutul lui Deac, de la 18 metri, trece pe lângă buturile adverse (90+2).

Cele două echipe s-au întâlnit şi în februarie 2007, tot la Tiraspol, în meci amical, atunci România câştigând cu scorul de 2-0.

Republica Moldova РRom̢nia 0-0

Tiraspol, teren acoperit Complex ”Sheriff”: 1.000 spectatori

Cartonaşe galbene: Furdui (41), Bicfalvi (42), Tudose (54), Torje (62), Pătraş (82).

Au evoluat echipele:

Republica Moldova: 1. Ilie Cebanu – 5. Dumitru Dolgov, 4. Vadim Bolohan (căpitan), 3. Andrei Novicov, 18. Andrei VerbeÅ£chi – 16. Igor Costrov (13. Gheorghe Rotaru, 89), 15. Artur Ioniţă (2. Dumitri Bogdan, 63), 8. Artur PătraÅŸ, 11. Alexandru Suvorov (7. Alexandru Tofan, 66) – 9. Petru Stîngă (10. Valentin Furdui, 5; 14. Iurie Bondarciuc, 52), 17. Mihai Å¢urcan (6. Dmitri Berbinschi, 80). Antrenor: Ilie Carp.

România: 12. Ciprian TătăruÅŸanu (1. Costel Pantilimon, 46) – 2. Ducu Ninu, 4. Cristian Scutaru (Alexandru Tudose, 46), 5. Åžtefan Mardare, 3. Laszlo Sepsi (14. Iasmin Latovlevici, 76) – 10. Gabriel Torje (13. Daniel Barna, 86), 8. Adrian Ropotan (15. Silviu Ilie, 82), 6. Erik Bicfalvi (14. Cristian Tănase, 46), 7. Hristu Chiacu (19. Liviu Ganea, 62) – 9. Bogdan Stancu (18. Ciprian Deac, 46), 11. Claudiu KeÅŸeru (căpitan). Antrenor: Emil Săndoi.

Arbitru: Ghenadie Sidenco (R. Moldova).

ROMPRES

Adauga un comentariu

*