Handbal feminin: HCM Baia Mare a câştigat turneul de la Praga

Echipa feminină de handbal HCM Baia Mare a câştigat turneul internaÅ£ional de la Praga, după ce a învins în toate cele trei jocuri susÅ£inute la ”Emotion Cup”.

În ultimul joc, HCM a dispus de formaţia poloneză Finepharm Jelenia Gora cu scorul de 34-32 (18-15).

Partida nu a fost atât de strânsă pe cât o arată scorul. HCM a condus tot timpul, inclusiv la 8 goluri (32-24, în minutul 52), însă relaxarea din ultimele minute a dus la un final mai strâns. DeÅŸi a fost totuÅŸi un meci amical, încrâncenarea a fost mare pe teren, scorul la minute de eliminare fiind 18-14 în ‘favoarea’ noastră. Au fost ÅŸi trei cartonaÅŸe roÅŸii, Kovacs roÅŸu direct în minutul 10 (aruncare de la 7 metri în capul portarului), Geiger în minutul 43 (3 eliminări de 2 minute), iar de la poloneze Dyba în minutul 36.

La HCM au evoluat: Cetăţeanu, Vulturar, Amaxinesei – portari, Balint – 9 goluri, Geiger – 5, Rudics – 5, Klocza – 4, DiniÅŸ – 3, Pomohaci – 2, Kovacs – 2 (1), Buceschi – 2, Herman – 1, OÅŸan – 1, Rouă.

În celelalte meciuri susţinute, HCM a dispus de Slavia Praga (Cehia) cu 31-26 (14-13) şi de DVSC-Aquaticum Debrecen (Ungaria) cu scorul de 26-25 (13-12).