Fotbal – Cupa României-TimiÅŸoreana: CFR Cluj, Dacia , Gloria Buzău ÅŸi Pandurii în sferturi

CFR Cluj, Dacia Mioveni, Pandurii Tg Jiu şi Gloria Buzău s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, după victoriile obţinute miercuri, în optimi.

CFR Cluj s-a impus destul de greu, la limită (1-0), în meciul de la Petroşani, echipa de ligă secundă Jiul.

Pandurii Tg Jiu s-a impus destul de simplu la Cluj, în faţa Universităţii, cu scorul de 2-0, gazdele jucând în inferioritate repriza secundă. Dacia Mioveni s-a calificat fără probleme, după o victorie la scor de forfait cu Ceahlăul, 3-0.

Gloria Buzău a produs surpriza sferturilor, eliminând pe Poli Timişoara la loviturile de departajare.

Rezultate:

Stadion ‘Jiul’:

Jiul PetroÅŸani (II) – CFR Cluj 0-1 (0-1)

Au marcat: ”Didi” Cleidimar Magalhaes (6).

Stadionul ‘Dacia’:

Dacia Mioveni – Ceahlăul Piatra NeamÅ£ 3-0 (2-0)

Au marcat: Daniel Costescu (1), Mihai Olteanu (31), Robert Neagoe (46).

Stadionul ‘Ion Moina’:

Universitatea Cluj РPandurii T̢rgu Jiu 0-2 (0-2)

Au marcat: Alexandru Piţurcă (7), Ilie Iordache (27).

CartonaÅŸ roÅŸu: Mugur Bolohan (U, 40).

Stadionul ‘Gloria’:

Gloria Buzău – Poli Åžtiinta TimiÅŸoara 2-2 (0-0, 1-1), 5-3 la loviturile de departajare

Au marcat: Alin Liţu (90+3), Romică Bunică (108, penalty), respectiv, Stelian Stancu (74, 119).

Au transformat loviturile de departajare Cosmin Gheorghiţă, Rmincă Bunică, Costel Petre, Nikola Jozic, Guda, respectiv, Dan Alexa, Raţiu, Sorin Rădoi; A ratat: Gigel Bucur.

Miercuri mai au loc meciurile:

Sănătatea Servicii Publice Cluj (III) – Dinamo BucureÅŸti (16,15, stadionul ‘Dr. Constantin Rădulescu’ din Cluj, Antena 1)

Politehnica IaÅŸi – Rapid BucureÅŸti (20,30, stadionul ‘Emil Alexandrescu’ din IaÅŸi, Antena 1)

Joi se vor juca partidele:

FC BraÅŸov (II) – OÅ£elul GalaÅ£i (16,15, stadionul ‘Astra’ din PloieÅŸti, Antena 1)

Unirea Urziceni – Steaua BucureÅŸti (20,30, stadionul ‘Unirea’ din Urziceni, Antena 1)

Jocurile se desfăşoară în manşă unică, eliminatorie, iar în cazul egalităţii după disputarea celor 90 de minute regulamentare de joc se joacă prelungiri (doua reprize a câte 15 minute). Dacă egalitatea persistă, se execută lovituri de departajare de la punctul de pedeapsă.

Sferturile de finală sunt programate pe 27 februarie 2008, semifinalele vor avea loc pe 16 aprilie, iar finala pe 17 mai.