Liga 1 : Rapid-Steaua 2-3; rezultate, clasament.comentarii

DECISIV Tânarul fotbalist al ros-albastrilor, Ochirosii, a înscris golul victoriei steliste în Giulesti în minutul 84.

18 Jiul 24 3 5 16 10-34 14 -19

Rapid si Steaua, doua echipe care anul trecut au scos din anonimat fotbalul românesc prin participarea extraordinara din Cupa UEFA, s-au confruntat aseara într-un meci al carui miza era apropierea de CFR Cluj, ocupanta locului secund ce permite participarea în preliminariile Ligii Campionilor.

Olaroiu nu a putut alinia cea mai buna echipa de start din cauza indisponibilitatilor, dar nici Lucescu nu a fost mai norocos, pentru ca Mazilu s-a accidentat la încalzire. Desi impulsionata de publicul din Giulesti, formatia gazda a început temator partida, amintind parca de meciul tur din „sferturile” Cupei UEFA disputat contra Stelei. La fel ca atunci, ros-albastrii au deschis scorul. A fost o faza ciudata pornita de la sutul lui Stancu din 16 metri, deviat de Thereau si respins de Coman în fata pâna la francez, care l-a executat fara probleme pe portarul rapidist. Era minutul 19, iar pentru câteva secunde publicul a amutit, auzindu-se în schimb tipetele de bucurie ale celor aflati pe banca de rezerve stelista. Riposta rapidistilor a fost slaba timp de aproape 20 de minute. Totusi, la fel ca rivalii lor la faza deschiderii scorului, giulestenii s-au întâlnit cu norocul în minutul 39. Atunci Lazar a tras de la marginea careului printr-o padure de picioare, mingea ajuns fericit la Ganea, care din sase metri nu l-a iertat pe Andrey. 1-1 la pauza, echitabil dupa ce se jucase pâna atunci.

Cele sapte avertismente din primele 45 de minute acordate de slovacul Lubos Michel i-au determinat pe jucatorii ambelor echipe la un joc mult mai calm dupa pauza. Dar greselile au persistat. Mai întâi, Rada si Coman nu s-au înteles undeva la 20 de mteri de poarta, iar Vali Badea a profitat si a trimis mingea în poarta pentru 1-2. Era minutul 60, dar golul încasat de giulesteni nu avea sa-i demoralizeze pe jucatorii lui Lucescu. A venit apoi rândul fundasilor stelisti sa adoarma în post. In minutul 68, Moldovan a trimis din foarfeca spre poarta lui Andrey, iar Zicu profitând de ezitarea adversarului direct a împins mingea în poarta. Golul a trezit stadionul Giulesti la viata, iar Zicu i-a adus pe spectatori în pragul nebunie în minutul 77 când a ratat singur cu Andrey. Cei care aveau sa se bucure însa la final au fost stelistii, tânarul Ochirosii (18 ani), înscriind golul victoriei ros-albastrilor în minutul 84, dupa o cursa a lui Vali Badea. (prosport)