Liga masculină de handbal: Steaua învinge Constanţa după ce a fost condusă la 9 goluri!

Echipa masculină de handbal Steaua Bucureşti a reuşit o victorie de senzaţie în faţa campioanei HCM Constanţa, cu scorul de 29-27 (12-18), după ce a fost condusă şi la o diferenţă de 9 goluri, relansând lupta pentru titlu.

Meciul a avut loc în devans din etapa a 19-a a Ligii NaÅ£ionale masculine, în Sala ”Lucian Grigorescu” din Capitală, în faÅ£a a circa 1.500 de spectatori.

După cinci minute echilibrate din meci, HCM a preluat meciul pe cont propriu şi a marcat gol după gol, luând un avans considerabil pe tabelă, 7, 8 şi 9 chiar goluri (17-8, min. 26). La pauză, constănţenii aveau 6 goluri peste Steaua, 18-12.

În partea secundă, Steaua a făcut o cursă de recuperare şi s-a apropiat tot mai mult de rivala sa pe tabelă, diferenţa ajungând la un gol, 22-23 (46). Şania a adus egalarea (min. 49), 24-24, iar finalul se anunţa dramatic, cu HCM în dificultate şi Steaua pe val, cu un portar Laufceac de senzaţie. Tot Şania o aduce pe Steaua în avantaj, în premieră în acest meci, în min. 52, 26-25, iar ultimele minute aparţin tot roş-albaştrilor, care obţin o victorie extraordinară. Campioana HCM a căzut în ultimul sfert de oră şi a pierdut un meci pe care l-a condus şi la 9 goluri.

În meciul din tur, HCM învinsese cu 27-26.

În clasament, HCM conduce cu 33 de puncte, urmată de Steaua, cu 32 puncte, Dinamo, 29 p (18 jocuri), etc.

Steaua: Alin Şania (9 goluri), Bozo Rudic (7), Andrei Cian (2), Bogdan Voina (7), Viorel Mazilu (1), Iulian Stamate (1), Mihuţ Pancu (2).

HCM: Laurenţiu Toma (4), Mihai Timofte (4), Aleksandar Adzic (2), George Buricea (2), Ognjen Kajganic (3), Milutin Dragicevic (8), Marius Stavrositu (2), Miodrag Kazic (2).