Cupa UEFA – turul I preliminar: Rapid – Sliema Wanderers 5-0

Rapid Bucureşti este practic calificată în turul II preliminar al Cupei UEFA, după ce a învins joi seara, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (5-0) formaţia malteză Sliema Wanderers. Giuleştenii au punctat prin Nicolae Grigore (5), Mugurel Buga (15, 42), Nicolae Constantin (22), Brian Said (autogol, 45+1), meciul nepunându-le nici o problemă.

Rapid nu a avut nici un fel de probleme cu formaţia malteză, pentru giuleşteni fiind mult mai dificile partidele de verificare cu formaţii de eşalon secund din turneul efectuat în Elveţia.

Singura problemă care s-a pus joi seara, pe Stadionul Giuleşti a fost cea a scorului.

După ce Buga a ratat o ocazie imensă în min. 4, reluând peste poartă din 6 metri, mingea respinsă de Akanji la şutul lui Burdujan, Rapid deschide scorul prin N. Grigore (5), care pătrunde în careu şi înscrie la colţul scurt: 1-0.

Peste zece minute, elevii lui Răzvan Lucescu îşi dublează avantajul, mingea şutată de Buga fiind deviată de un fundaş peste portarul nigerian: 2-0.

Nicolae Constantin ridică scorul la 3-0, finalizând superb cu capul, la colţul lung, o lovitură de colţ executată de I. Stancu: 4-0 (42).

Scorul primei reprize este stabilit de căpitanul oaspeţilor, Brian Said, care deviază nefericit în poarta lui Akanji centrarea lui E. Dică, de pe partea stângă: 5-0 (45+1).
În partea secundă a meciului, rapidiştii ratează foarte mult şi pe fondul schimbării portarului la oaspeţi, Bonello fiind evident mai inspirat decât Akanji.

După ce N. Grigore (49), Buga (54) şiNegru (57) nu nimeresc ţinta, Bonello salvează şutul din careu al lui Negru (70), iar la faza impediat următoare respinge cu piciorul la mingea reluată cu capul de Săpunaru.

Coman evită şi el golul (72), respingând de la vinclu, la lovitura de cap a lui Said.
Bonello mai are o intervenţie bună, la şutul lui Bădoi (75), iar apoi scoate de sub bară o minge trimisă de Burdujan (83).

O victorie „doar” cu 5-0, Rapid nereuÅŸind să înscrie nici un gol după pauză, când a abordat meciul mult mai lejer, fără concentrare.

Meciul din manşa a doua va avea loc în Malta, pe 27 iulie, de la ora 19,00.

Rapid – Sliema Wanderers 5-0 (5-0)

Marcatori: Nicolae Grigore (5), Mugurel Buga (15, 42), Nicolae Constantin (22), Brian Said (autogol, 45+1).

BucureÅŸti, „GiuleÅŸti-Valentin Stănescu”: 8.000 spectatori.

Arbitri: Asaf Kenan, la centru; Uzi Basson, Oren Borenshtain, arbitri asistenţi; Tomer Cohen, arbitru de rezervă (toţi din Israel). Observator UEFA pentru arbitri: Muhittin Bosat (Turcia).

CartonaÅŸ galben: Ciantar (56).

Au evoluat echipele:

Rapid: 1. DănuÅ£ Coman – 23. Marius Constantin, 24. Vasile Maftei (căpitan), 19. Cristian Săpunaru – 9. Valentin Bădoi, 13. Emil Dică, 18. Nicolae Grigore (16. Andrei Petrescu, 74), 5. IonuÅ£ Stancu (7. Ciprian Vasilache, 52) – 29. Mugurel Buga, 28. Nicolae Constantin (8. Valentin Negru, 46), 20. Lucian Burdujan. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Rezerve neutilizate: 32. Mihai Mincă – 14. DănuÅ£ Perjă, 25. Romeo Stancu.

Sliema: 22. Murphy Akanji (1. Henry Bonello, 46) – 15. David Carabott, 3. Mauro Di Lello (2. Alex Muscat, 46), 5. Ian Ciantar, 4. Brian Said (căpitan), 6. Lee Lombardi – 26. Stefan Giglio, 10. Roderick Bajada (17. John Mintoff, 85), 13. Jeffrey Chetcuti, 8. Claude Mattocks – 18. Chucks Nwoko. Antrenor: Edward Aquilina.

Rezervă neutilizată: 9. Adrian Mifsud.