Liga I: Steaua pierde la Urziceni

Etapa a şasea a Ligii I la fotbal a continuat duminică cu o nouă surpriză, Unirea Urziceni învingând cu 1-0 Steaua după ce sâmbătă seara Gloria Bistriţa reuşise o victorie identică pe terenul celeilalte formaţii de Liga Campionilor, Dinamo Bucureşti.

Fără Dorin Goian şi Mirel Rădoi, accidentaţi, şi fără Petre Marin, scos din lot, Steaua nu a reuşit să încânte nici la Urziceni unde nu a mai avut norocul din meciurile de până acum.

Elevii lui Gică Hagi au dat peste o echipă foarte bine aşezată în teren de tehnicianul Dan Petrescu, şi o formaţie care nu a lăsat prea multe şanse adversarului.

Unirea Urziceni a jucat ce ştie mai bine, a dominat aproape copios repriza a doua şi a dat lovitura în prelungiri când Galamaz a profitat de un moment de ezitare al portarului Rufay şi a câştigat duelul aerian cu Bicfalvi pentru a împinge balonul în plasă.

Unirea Urziceni – Steaua 1-0, ÅŸi dacă Unirea Urziceni a urcat pe locul trei, la un singur punct de liderele Rapid ÅŸi FC Vaslui, Steaua a retrogradat pe un ruÅŸinos loc opt, aflându-se chiar în faÅ£a lui Dinamo, însă atât Steaua cât ÅŸi Dinamo mai au câte un meci de disputat.

Unirea Urziceni – Steaua BucureÅŸti 1-0 (0-0).

Au marcat: Galamaz (91). CartonaÅŸe galbene: Galamaz (40), Iul. Apostol (93) – Lovin (41), I. Rada (49). CartonaÅŸe roÅŸii: .

Unirea Urziceni: Stelea – Balint, Galamaz, Mehmedovici, Bordeanu – Ciprian Petre (PădureÅ£u 50), Ricardo Gomes, Vali Negru (OnofraÅŸ 80), Mara (Iulian Apostol 88) – Bogdan Stancu, Dănălache. Antrenor: Dan Petrescu.

Steaua: Rufay – Golanski, Eugen Baciu, IonuÅ£ Rada, NeÅŸu – Nicoliţă (Bădoi 64), Lovin (Bicfalvi 53), Ovidiu Petre – Nicolae Dică, Dorel Zaharia (Surdu 53), Neaga. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Într-un alt meci din Liga I, FC Vaslui a învins cu 2-0 pe Oţelul Galaţi, goluri Ljubinkovici şi Jovanovic, şi echipa lui Dorinel Munteanu continuă să facă furori în campionat.